Menu
نویسنده مطلب : الهام شامرادی

مطلب مورد بحث:

تعریف آرکتایپ چیست (آرکی تایپ - Archetype)


به نظر من آشنایی با آرکتایپ ها، به حوزه شناختی فرد کمک می کند. مثلا آشنایی با آرکتایپ های زنانه و مردانه یونگی، در شناخت سریع تر انسان ها و در نتیجه برنامه ریزی رفتاری با آنها و پیش بینی کردن بازخوردهاشان می تواند یاری گر باشد. همچنین در بحث خودشناسی نیز موثر است. کتابهایی که من در این حوزه می شناسم رو می نویسم شاید برای دوستان جالب باشه:

– دو کتاب شینودا بولن به نام های  «نمادهای اسطوره ای و روانشناسی مردان» و « نمادهای اسطوره ای و روانشناسی زنان» که به معرفی آرکتایپ های رایج میان تیپ های شخصیتی زنان و مردان می پردازد، که در متن درس نیز به آن اشاره شد.

– کتاب «هنر شناخت مردم» نوشته باربارا بارون، آشنایی با شانزده تیپ شخصیتی که طی آن‌ها با مثال‌های واقعی، نمودارها و فهرست‌ها تفاوت‌های رفتاری مطرح می‌شود.

– کتاب «زندگی برازنده من» نوشته کارول. اس. پیرسون( -۱۹۴۴) و هیو. کی. مار( -۱۹۴۹)، این کتاب نیز اطلاعات و دیدگاه‌های جدیدی را که به کار گرفتن آزمون پی‌ام‌ای‌آی (PMAI) در طی چندین سال ایجاد کرده است با شما در میان می‌گذارد. بررسی دقیق نتایج این آزمون کار دشواری است. با وجود این، تمرین‌های کتاب اطلاعاتی را که برای شناخت و به کار گرفتن کهن‌الگوها در زندگی‌تان احتیاج دارید در اختیار شما قرار می‌دهد. این شناخت به شما کمک می‌کند که حضور، نقش و عملکرد کهن‌الگوها را در زندگی خود درک نمایید.

– کتاب «بیداری قهرمان درون» نیز جالب است که هدفش کمک به متخصصان برای استفاده از نظریه‌های کهن‌الگوهای مندرج در کتاب بیدار کردن قهرمانان درون نوشته خانم پیرسون و به‌کار بردن آن‌ها در کارشان است.