Menu
نویسنده مطلب : علی اختری

مطلب مورد بحث:

خلاقیت در حل مسئله


+ مطلب به تمرین مرتبط نیست
—————————————–
+ خلاصه مطلب: به طور کلی، تمام صحبت ها درباره یک سوال است. شاید شما از خواندن این متن، درس جدیدی نیاموزید، اما این نوشته، می تواند شما را به تفکر وادارد. ممنون خواهم شد که جوابی که به ذهن تان رسیده است را طی پاسخی بنویسید تا من هم از افکار شما بهره مند شوم.
سوالی که در این مطلب، به بررسی و تحلیل آن می پردازم، این است:
آیا کسی که در حل مسائل ریاضی خلاق است، در نوشتن نیز خلاق خواهد بود؟

کسی که می تواند از ابزار، به گونه خلاقانه ای استفاده کند، در حل مسائل ریاضی، خلاقیت به خرج خواهد داد؟
—————————————–
+ درباره خلاقیت، سوال بزرگی من را درگیر خود کرده است. تقریبا یک ماه از زمانی که این مطلب را خواندم می گذرد، در تمام این ماه، رفتارهای خود را زیر نظر داشتم تا خلاقیت خود را بسنجم. اما اینکار باعث شد که بیش از پیش سردرگم شوم.
ابتدا، متوجه شدم که نوشته ها و زوایای دید من، تقریبا همیشه متفاوت است. خواه این نوشته، یک انشا برای خودم باشد خواه بررسی یک پاراگراف از ست گادین یا یک درس متمم. همیشه درس هایی که از یک فیلم، یک کتاب یا هر مطلب آموزنده دیگری می گیرم، با دیگران متفاوت است.

ضمنا، توانایی زیادی در استفاده از ابزار از کار افتاده دارم، یا می توانم از ابزار و وسایل، استفاده های متنوعی بکنم. دوستانم می گویند تو می توانی با یک مداد، موتور یک هواپیما را تعمیر کنی! اتاقم و میز کارم، پر هستند از این خلاقیت ها و دیدهای متفاوت.

نمونه هایش زیاد هستند و تنها چند مورد را تعریف می کنم.

:: شوفاژ کنار میزکارم، حفره هایی جلوی خود دارد (می دانید منظورم کدام قسمت شوفاژ است دیگر)، انتهای آن ها را با مقوا پوشانده ام و مداد، ماژیک، کاغذهای یادداشتی که بعدا با آن ها کار خواهم داشت و شماره تلفن ها و خلاصه هرچیزی را که بخواهم فعلا از میزکارم دور کنم را درون این حفره ها قرار می دهم.

:: نزدیک به ده هندزفری از کار افتاده در خانه داشتیم. مادرم قصد داشت آن را دور بریزد اما بر روی آن ها تعدادی سنگ رنگی چسباندم و بالای در اتاقم، آن ها را آویزان کردم، هر موقع کسی در اتاقم را باز می کنم، برخورد هندزفری ها و سنگ ها صدای زیبایی ایجاد می کند.

اما مسئله این است که چشمه خلاقیتم، خیلی جاها خشک می شود (شاید خشک شدن، تعبیر مناسبی نباشد اما به اندازه سابق، فعالیت نمی کند): هنگام حل مسائل ریاضی، هنگام پیدا کردن افعال متنوع در هنگام نوشتن و سخن گفتن. این ها هم نمونه هایی هستند.

اما چرا؟

در ابتدا تلاش کردم روند رسیدن به «زاویه دید متفاوت» را در کارهای دیگر بیابم و به ریاضی منتقل کنم. یعنی ببینم چه می شود که اینگونه خلاق به دنیا می نگرم. دقت که کردم، دیدم هیچ خبری از «روند» نیست. در واقع همه چیز در یک لحظه اتفاق می افتد. بدون اینکه من متوجه شوم؛ «سیستم یک». البته من هرگز سیستم دوی خود را در زمینه استفاده متفاوت از ابزار یا نگرش متفاوت به یک موضوع، تمرین نداده ام و به نظرم این توانایی، ارتباطی با استعداد آیدیوفوریا دارد.

البته درباره این زمینه می توانید در دروس پیشرفته تصمیم گیری و تصمیم گیری شهودی، بیشتر بخوانید. با توجه به اینکه متمم صلاح دانسته است این مسائل را در دروس پیشرفته مطرح کند، تنها لینک آن را اینجا می گذارم و به نوشتن این نقل قول، از دنیل کانمن بسنده می کنم، دوستانی که نیازمند اطلاعات بیشتری در این زمینه هستند، می توانند این درس ها را مطالعه کنند.

تصمیم گیری شهودی درست، نوع دیگری از تصمیم گیری منطقی است که تصمیم گیرنده نمی‌تواند منطق آن را به صورت ساده و شفاف توضیح دهد. 

این همه نوشتم، تا یک سوال را از متممی های عزیز بپرسم، سوالی که هنوز برای خودم بی جواب است.

آیا کسی که در حل مسائل ریاضی خلاق است، در نوشتن نیز خلاق خواهد بود؟

کسی که می تواند از ابزار، به گونه خلاقانه ای استفاده کند، در حل مسائل ریاضی، خلاقیت به خرج خواهد داد؟

به نظر خودم، خلاقیت، نیازمند آشنایی با زمینه و موضوع است. اما آیا این «آشنایی»، آشنایی سطحی است یا آشنایی عمیق؟ در پاسخ این سوال، مانده ام.
با یک مثال، حرفم را بهتر بیان می کنم:

در حل مسائل اتحادهای ریاضی، خلاقیت، بسیار مهم است. اما کسی که وارد گود می شود، باید تسلطی کامل بر اتحادها و اشکال آن ها داشته باشد. باید آنقدر به اتحادها مسلط باشد و با آن ها کار کند، که با دیدن اتحاد اول در یک مسئله، خیلی سریع چندین شکل از نوشتن این اتحاد برایش تداعی شود.

اما آیا یک فرد خلاق که تنها صورت هر یک از چند اتحاد اصلی را می داند، می تواند در این زمینه توانا باشد؟

حتی با وجود این توضیحات، این موضوع هنوز هم برای من یک علامت سوال است.

آیا خلاقیت را به طور کلی می توان مهارتی برشمرد که فرد خلاق، می تواند از این مهارت در هر زمینه ای استفاده کند؟