Menu
نویسنده مطلب : امین کاکاوند

مطلب مورد بحث:

نکته‌ای از ست گادین درباره‌ی بازاریابی، فروش و ارتباط با مشتری


الان که این درس رو خوندم فهمیدم چقدر مدل ذهنی شکارچی توی کسب و کارهای ما رسوخ کرده و چقدر این تفکر جزوی از فرهنگ ما شده.

مثال‌های خیلی زیادی به ذهنم می‌رسه. از فریلنسر‌هایی که به جای تمرکز روی یک حوزه خاص، همیشه در حال پریدن از این شاخه به اون شاخه هستن و به جای صبر کردن و ساختن اعتبار و جذب مشتری پایدار در بلندمدت، به فکر گرفتن پروژه‌ها از طریق رابطه یا با قیمت‌های پرت هستن.

اگر بخوایم از ادبیات عصر کشاورزی هم استفاده کنیم، پلتفرم‌ها همون فئودال‌ها هستن که زمین رو در اختیار کشاورزها قرار می‌دن و کشاورزها هم کسب و کارهایی هستن که از این پلتفرم‌ها می‌تونن استفاده کنن. راننده تاکسی‌هایی که از اسنپ/تپسی استفاده نمی‌کنن تا درصد ندن اما به پیاده گوشی به دستی که در حال گرفتن ماشین هست تهاجمی میگن که هر چی اون اپلیکیشن گفت همون قیمت می‌برمت دیگه خود شکارچی هستن و جالبه رفتار پرخاشگر شکارچی رو هم دارن.

کسب و کارهایی که بدون استراتژی مشخص تبلیغات کلیکیشون سطح وب رو پر می‌کنه و به این که به فکر ساختن تصور خوب توی ذهن مشتری باشن به امید این که اشتباهی یک نفر دستش بخوره و کلیک کنه و وارد سایتشون بشه متوسل می‌شن.

همینطور یاد بعضی از دوست‌هام میفتم که به جای این که مدتی توی یک شرکت بمونن و با فضاش آشنا بشن و کم کم رشد کنن، همه‌ش از این شرکت به اون شرکت می‌رن با این استدلال که جای قبلی با روحیات من همخوانی نداشت و گاهی هم ناخنکی به یک استارتاپ می‌زنن و باقی داستان.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟