Menu
نویسنده مطلب : پویا مظاهری

مطلب مورد بحث:

فروشنده موفق باید در چه زمینه‌هایی دانش داشته باشد؟


مشترک در بحث بخش بندی بازار و رقبا:

کدام بخش از بازار وجود دارد که رقبای بسیار بزرگ تر از شما به علت مقرون به صرفه نبودن فعالیت روی آن(هزینه های سربار و …)، از خیر آن گذشته اند و رقبای هم اندازه ی شما از آن غافل مانده اند(یا تکنولوژی زیرساخت لازم برای آن کالا یا خدمت را ندارند)؟

– آیا تولید کالا یا ارایه ی خدمت برای بخش مذکور، برای شما سودآور خواهد بود؟

– کدام بخش های بازار وجود دارند که با محصولات شما و رقبای شما به کل بیگانه اند؟آیا می توانید برای آنها ایجاد نیاز کنید و خود را به عنوان اولین مرجع فروش آن کالا یا خدمات معرفی کنید؟

– کدام محصولات وجود دارند که شما آنرا با کیفیت خوبی میسازید و در حال حاضر تقاضای چندانی برای آنها وجود ندارد؟ آیا با توجه به شرایط بازار، در آینده میزان تقاضا برای آن محصولات افزایش می یابد؟ آیا رقبای شما با توجه به عمل کردشان از این قضیه با خبرند؟

– یکی از رقبای هم سنگ خود را که از قبل رصد کرده اید انتخاب نمایید. آیا این امکان وجود دارد که پس از یک مذاکره ی همکاری، کالا یا خدمتی را با کیفیت و وسعت یکی از رقبای بسیار بزرگ تر از خود به ثمر برسانید؟(متاسفانه احتمال رخداد چنین گزینه ای در کشور ما بسیار پایین است و این در حالی است که در سطح جهانی شرکت ها پس از بررسی منافع مشترک و انجام مذاکرات (بعضا برد برد) محصول مشترک که هیچ، در هم ادغام هم می شوند!!!)
– آیا موج تغییرات تولید کالا و خدمات جهانی، در آینده ی نزدیک، مقوله ای را وارد بازار جهانی خواهد کرد که با آن آشنایی داشته باشید؟ شما حدس میزنید تکنولوژی زیر ساخت آن را داشته باشید؟تولید آن برای شما ارزش آفرین خواهد بود؟

– در مواردی مانند سوال قبل فروش کدام یک از محصولات کلیدی رقبای شما به خطر خواهد افتاد؟انقضای کدام یک از محصولات شما به سر خواهد رسید؟!

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟