Menu
نویسنده مطلب : سارا حق بین

مطلب مورد بحث:

یکی از فواید سفر | وقتی از جهان کوچک خود دور می‌شویم


سلام به دوستان

از نظر من دستاوردهای سفر می تونه بسیار بسیار زیاد باشه. منعطف تر شدن، ساده تر و زیباتر به زندگی نگاه کردن، آدم ها رو با ویژگی هاشون بهتر پذیرفتن، بهتر شدن مهارتهامون توی تعامل و ارتباط برقرار کردن، توی همدلی، توی مشارکت و کارهای گروهی، صبورتر شدن، ناسیونالیستی رفتار نکردن، تغییر کردن برخی باورها و ارزشهایی که شاید دلیل چندان دقیقی براشون نداشتیم، پذیرش بهتر و راحت تر کمبودها و سختی های زندگی و خیلی موارد دیگه که هر کسی بستگی به نوع نگاهش می تونه از سفر یاد بگیره.

اما در مورد جمله آلدوس هاکسلی:

دستاورد سفر تنها یک چیز است، همه ما در مورد همه کشورهای دیگر اشتباه می کنیم.

دوست دارم کمی جمله را دقیق تر درک کنم البته فقط با تجربه اندک خودم و نوع نگاه خودم؛

دستاورد سفر تنها یک چیز است، ما حتی در مورد کشور (یا شهر و روستای) خودمان هم اشتباه می کنیم.

وقتی تعداد سفرها و تنوع جغرافیاییشون زیاد میشه مثلاً کشورهای مختلف و حتی قاره های مختلف، شهرهای با جغرافیای کاملاً متفاوت، خیلی از کلیشه های ذهنی میتونن کمرنگ بشن و یا از بین برن.

مثلاً من در حال حاضر نمی تونم تفکرات و جمله های این چنینی را بپذیرم و اگر بشنوم یا رنجیده می شم یا مجبور می شم توضیح دادن و بحث کردن را شروع کنم؛

مثلا اینکه هنر نزد ایرانیان است و بس، اگر چه هنرمندان ناب در ایران کم نداریم ولی در کشورهای دیگه هم همینطوره.

یا جمله هایی مثل ما ایرانیان بهترین مردم دنیا هستیم. ما صمیمی ترین هستیم و اروپاییها سردترین، ما همدل ترین هستیم و امریکاییها بی تفاوت ترین، خوشمزه ترین غذاها، غذاهای ایرانی هست و نه آسیای شرقی، ما تمیزترین هستیم و هندیها کثیف ترین و امثالهم.

حالا از کشورها که بگذریم در کشور خودمان هم، وقتی به جنوب کشور، شرق، غرب، مرکز و شمال سفرهای متعدد می کنیم دیگه اصلاً نمی تونیم بگیم فلان طایفه بهترینند و فلان جایی ها خونگرمترینند. فلان لهجه زیباترین و فلان فرهنگ غنی ترین.

من صمیمیت را هم در دورترین و محرومترین نقاط کردستان با تمام وجودم احساس کردم (تفاوت زبان، دین، فرهنگ، لباس و …) و هم در شلوغ ترین و گرم ترین کوچه پس کوچه های بازار شهر قشم.

من صمیمیت را در یکی از سردترین (آب و هوا) کشورهای دنیا چشیدم لحظه ای که تابلوها رو گیج و نگران نگاه می کردم و فردی بدون درخواست من را راهنمایی کرد و باز هم صمیمیت را در برق چشمان مرد هندی دیدم که بدون غرور از من خواست که با خانواده اش عکس یادگاری بگیرم.

به نظر من، ما در مورد کشور خودمان هم اشتباه می کنیم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟