Menu
نویسنده مطلب : نیلوفر بنی هاشمی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس استعدادیابی مقدماتی


با بررسی هایی که در این مطالعه انجام دادم و با توجه به تست های دیگری که داشته ام مشخص می شود که در زمینه های زیادی استعدادهای زیادی را دارا می باشم. اما مسئله اینجاست که نمی دانم چگونه و کجا باید از آن ها استفاده کنم و چه مسیری را در زندگی پیش بگیرم تا بیشترین بهره از توانایی هایم را بگیرم و در نهایت بهترین نتیجه را.

استعداد تجسم فضایی و درک ساختارها: در این زمینه توانمندی بسیار زیادی در خود می بینم. البته این استعداد به واسطه وراثت از طریق مادر به من و خواهر و برادرم منتقل شده. استعدادی که باعث می شود شما در درس های هندسه تحلیلی، هندسه فضایی، نقشه کشی صنعتی، برنامه نویسی کامپیوتری، مهارت های رانندگی مثل پارک دوبل و … به طور عجیبی از سایرین متمایز شوید و با کمترین تلاش و دانش، بیشترین موفقیت را کسب کنید.

توانمندی استقرا: پیدا کردن روابط، شباهت ها و تفاوت های مسائل و مواردی که ظاهرا هیچ ارتباطی به هم ندارند برای من خیلی خیلی هیجان انگیز بوده و در این زمینه استعداد زیادی را در خود می بینم. در کل تجرید یکی از فعالیت های مغزی است که انسان های مختلف در آن قوت و ضعف مختلفی دارند.

آیدیافوریا: شاید یکی از بالاترین سطوح را در توانایی هایم بتوانم به این گزینه اختصاص بدهم. من برای همه چیز و همه کس ایده و نظر دارم و گاهی اینقدر این ایده ها زیاد می شوند که کنترلشان از دستم خارج شده و اعصابم را خرد می کنند. من در رابطه با آینده ام بسیار در حال جست و جوی فعالیتی هستم که بسیار منعطف بوده و بتوانم هر روز و هر ساعت ایده هایی که به ذهنم می رسند را در آن پیاده کنم یا حداقل گوش شنوایی پیدا کنم که آن ها را خریدار باشد.

استعداد سریع خواندن: می توانم بگویم به دلیل تمرکز بسیار پایینم، این استعداد را خیلی کم دارم و اگر بخواهم یک چیزی را سریع بخوانم همان اولش حواسم پرت می شود یا اصلا یادم می رود که می خواستم چنین کاری بکنم!

استعداد تحلیلی: این توانایی در من بسیار زیاد است.من علاقه عجیبی به تحلیل همه چیز و همه کس دارم. اما به دلیل اینکه در این سال ها تمرکز حواسم بسیار بسیار پایین آمده و در نتیجه حافظه ام هم کم شده و هنگام تحلیل هایم یادم می رود که کجا بودم و مجبورم از اول شروع کنم و خیلی خیلی سخت می توانم ذهنم را به خدمت بگیرم تا روی یک موضوع کار کند و فراموش نکند که چه چیز را می دانستم،روابطم چه بود و به چه چیز می خواستم برسم. ضمن اینکه این روزها به شدت به این توانایی احتیاج دارم. این توانایی در من به مهارت تبدیل نشده و پرورش نیافته و صرفا در حد یک استعداد خوب باقی مانده که با بالا بردن تمرکز می شود راهش انداخت.

توانایی کار با اعداد: این توانایی را در حد متوسط رو به بالا دارا می باشم. تحلیل سری های عددی را سریع انجام می دهم.توانایی بازی با اعداد در من متوسط است. حافظه عددی هم حدود متوسط می باشد.

سیلوگرام: در این زمینه استعداد خوبی دارم و علاقه زیادی هم برای یادگیری زبان های مختلف دارم طوری که تا حالا به یادگیری زبان های انگلیسی، ایتالیایی، روسی، ترکی و عربی مبادرت ورزیده ام و از یادگیری لغات و دستورات جدید به وجد می آیم.

حافظه طراحی: می توانم به این استعداد نمره خوبی بدهم. به راحتی می توانم نقشه مکان های مختلف را بکشم. اما مشکلی که به خاطر تمرکز حواس اخیرا پیدا کرده ام تمام توانمندی هایی که به نحوی به حافظه مربوط می شوند را از حد عادی کمتر کرده است و طبیعتا خودش را اینجا هم تا حدی نشان می دهد.

توانایی تشخیص رنگها و تفکیک آنها:می توانم به این توانایی هم نمره خوب بدهم. یکی از تفریحات من مرتب کردن رنگ ها بر اساس توناژ آن هاست. تفاوت رنگ ها را به خوبی تشخیص می دهم و به آن توجه می کنم و گاه از زیبایی یک رنگ به وجد می آیم.اصلا وقتی چندین و چند رنگ متفاوت را کنار هم می بینم،مثلا آن ها را در یک جعبه آبرنگ می بینم، حالت از خود بی خودی به من  دست می دهد!

نگاه به جلو: از آنجایی که من هنوز به ثباتی در زندگی ام نرسیده ام و دقیقا از نظر مادی نمی دانم که به کدام سو باید بروم، طبیعتا نمی توانم هدفگذاری بلند مدتی هم بکنم.و از آنجایی که هزاران هزار کار جذاب برای انجام  دادن مد نظرم است، اگر یک روز به طلا فروشی رفتم و پولم نرسید، ظرف روزهای آینده کلی چیز جالب تر برایم پیدا میشود طوری که اصلا آن سرویس طلا را فراموش می کنم و اصلا یادم نخواهد آمد که یک همچین چیزی هم بوده!در واقع، چون عامل انگیزش من در انجام کارها هیجان و تنوع است، دائم هدف هایم تغییر می کند .پس من نمی  توانم این استعدادم را ارزیابی کنم، حداقل تا زمانی که شخصیتم به ثبات برسد و نقشه زندگی ام مشخص گردد.

تسلط بر انگشتان:می توانم نمره بسیار زیاد را به این توانایی بدهم. کنترل من روی قلم و هرچیزی که در دست می گیرم بسیار بسیار زیاد است طوری که دقیقا آن چیزی را که در ذهن دارم می توانم بالای ۹۰ درصد آن را به چیزی که در دستم است منتقل کنم یعنی حرکات دست و انگشتانم دقیقا آن طوری تنظیم می شود که آن مورد مطلوب تولید گردد به همین دلیل نقاشی هایی که می کشم خیلی عالی می شود. از آنجایی که علاقه به یک فعالیت از نشانه های وجود استعداد است می توانم از این جهت هم بگویم که چون خیلی دوست دارم دستانم دائم با چیزی بازی کنند و دستورات مغز را روی آن پیاده  کنند پس تسلطم روی انگشتانم بالاست.گاهی پس از گوش کردن به یک سخنرانی به خود می آیم و میبینم با وسایلی که دم دستم بوده وسیله بدیعی ساخته ام یا طرح های عجیبی خلق کرده ام.

استعداد موسیقی:می توانم از صد، امتیازی بین ۷۰ الی ۸۰ را به این استعداد اختصاص دهم.در زمینه حافظه تون صدا و حافظه ریتم عالی هستم اما در زمینه تشخیص فرکانس ضعیفم.شاهد ضعفم در تشخیص فرکانس این است که به سختی می توانم از روی صدای آدم ها احساساتشان را تشخیص بدهم.شاهد بالا بودن حافظه تون صدا هم اینکه از نظر یادگیری زبان دارای استعداد خوبی هستم.