Menu
نویسنده مطلب : رضا

مطلب مورد بحث:

برای خواب بهتر کافی است فهرست کارهای فردایتان را بنویسید


خوابیدن با کیفیت همواره ذهن من رو به خودش مشغول کرده از سالیان دور و پیرامون اون مطالعات زیادی داشتم و میخواستم بدونم خواب به راستی چه تاثیری روی بهره وری و موفقیت انسان داره. یکی از چیزهایی که برام جالب بود این بود که در طول تاریخ کسانی که از نظر دیگران بسیار موفق بوده اند چه میزان خواب داشته اند و با چه نظمی میخوابیدند.
یافته ها بسیار غیرمنتظره بودند برای مثال نیکلا تسلا تنها دو ساعت در شبانه روز میخوابیده است از نیمه شب تا ۲ بامداد. یا داوینچی عادت عجیب تری داشته است و با اینکه او نیز ۲ ساعت در روز خوابیده است اما روش او اینگونه بوده است که هر ۴ ساعت یکبار تنها ۲۰ دقیقه میخوابیده است! از دیگر افراد موفق میتوان به بنجامین فرانکلین با ۶ تا ۷ ساعت خواب پیوسته (از ۱۰ شب تا ۴ یا ۵ صبح) اشاره کرد. میتوانید در اینجا (به نظر من از منابع معتبرتر و دقیق تری در این لینک استفاده شده است.) و اینجا  اطلاعات افراد دیگر را نیز مشاهده کنید.
الگوهای خواب بر این اساس معمولا به دو گونه Polyphasic(مانند داوینچی در قسمت های مختلف شبانه روز) و Monophasic(مانند تسلا ۲ ساعت پیوسته) تقسیم می شوند. و نکته ای که باید به آن توجه شود هر چه قدر به افراد موفق معاصر نزدیکتر میشویم نظیر ایلان ماسک یا بیل گیتس نزدیکتر می شویم به الگوی خواب ۶ تا ۷ ساعت نزدیکتر می شویم. با کنار گذاشتن این قطعات به نظرم میرسد که الگوی خواب برای هر کسی با توجه به توانایی های ذاتی و ژنتیکی و حتی شاید اکتسابی(که ممکن است مضر نیز باشند) متفاوت باید باشد.
همچنین سبک زندگی و الگوهای غذا خوردن نیز در میزان ساعت خواب برای رسیدن به یک استراحت با کیفیت بسیار موثر است. شاید اگر در طول روز با عوامل استرس زای زیادی سر و کار داریم (همانند وضعیت زندگی معاصر) باید بیشتر بخوابیم تا بتوانیم خود را برای روز بعد آماده کنیم و یا اینکه با ۳ ساعت خوابیدن نیز میتوانیم حد بالایی از کارایی را داشته باشیم(ترامپ معمولا ۳ ساعت میخوابد).
بنابراین به نظر من باید دید که چه چیزی برای ما مناسبتر است. در بعضی از انسان ها الگوی خواب منقطع(Polyphasic) پاسخ بهتری میدهد(اینجا) و در بعضی الگوی خواب پیوسته.

پس از این مورد بحث اینکه چگونه به خواب آرام تری دست یابیم یا حتی چطور سریعتر به خواب برویم باید حل شود. تکنیک های بسیار زیادی برای این امور وجود دارد که یکی از آنها می تواند راهکاری باشد که متمم در اینجا اشاره کرده است و بسیار مهم است.( که البته ممکن است در ابتدا برای تمام افراد پاسخده نباشد اما با مرور زمان و عادت کردن مغز به رویه جدید شاهد کیفیت بیشتری خواهید بود.) موارد دیگری نیز که به کیفیت خواب کمک خواهند کرد عبارتند از:
۱- تنظیم دمای اتاق در حد خنک
۲- تنفس های عمیق و منظم برای چند دقیقه
۳- تا حد ممکن در تاریکی بیشتر بخوابید(به دلیل ترشح ملاتونین در تاریکی)
۴- تمرینات یوگا یا هوازی یا پیاده روی را در طی طول روز
۵- موسیقی های آرامشبخش می تواند برای برخی از افراد موثر باشد.
۶- دور کردن گوشی یا ساعت از رختخوابتان
۷- جوراب پوشیدن در هنگام خواب برای گرم نگه داشتن پا(با گرم شدن پا جریان خون از قسمت های مهم بدن به سمت پاها متمایل می شود و به کاهش دمای بدن کمک میکند که به تاثیر بیشتر ملاتونین می انجامد. اینجا.)
۸- محدود کردن کافیین و محرک ها در رژیم های غذایی به خصوص چند ساعت قبل از خواب

و روش های دیگری که میتوانید در اینجا و اینجا و اینجا مطالعه کنید.

اصل مهمی که باید به یاد داشته باشیم الگوهای غلط خوابی که طی سالیان در ما شکل گرفته است یک شبه حل نخواهند شد و برای رسیدن به خواب با کیفیت انضباط شخصی و نظم درونی و البته پشتکار نیاز است تا بتوانید به تدریج به یک خواب با کیفیت دست پیدا کنید. بنابراین ابتدا باید بدانید که چه چیزهایی برای شما مناسب است و سپس سعی کنید به تدیج خود را در صورت نیاز تغییر دهید و ممارست کافی را برای این تغییر به خرج دهید هر چند که راحت نخواهد بود. به قول شاملو

«کوه با نخستین سنگ‌ها آغاز می‌شود

و انسان با نخستین درد.»