Menu
نویسنده مطلب : فریبا باقریه

مطلب مورد بحث:

رویکرد سیستمی یعنی توجه به ترکیب (سنتز)‌ به جای تجزیه (آنالیز)


ببخشید که نوع پاسخ من با اون قالبی که مشخص کردین مطابقت نداره.

 

در یکی از درسهای زیر مجموعه مهارت یادگیری گفته شده بود که دانشِ کم، خطرناک تر از نداشتن دانش هست، چون باعث میشه هر چیزی رو به اون دانش کم و اندک خودمون ربط بدیم و بقیه عوامل رو نبینیم و یک مثال زده بود از کسی که فقط دانش بازاریابی داره و به عنوان مشاور کسب و کار وارد یک کارخونه میشه و به خاطر جامع و کامل نبودن دانشش، هر نقصانی رو به ضعف قسمت بازاریابی شرکت ربط میده. (حالا که این درس رو خوندم فکر میکنم که دانش کم همون نگاه تجزیه و دانش کامل میتونه نگاه ترکیب باشه).

 

حالا به نظر من طرز نگاه تجزیه یا ترکیب داشتن، به نگرش و میزان دانش افراد در ارتباط هست. هر چه میزان دانش و اطلاعات ما در یک زمینه زیادتر میشه، بهتر میتونیم بین اجزای اون لینک برقرار کنیم.

 

رویکرد ترکیب، در روابطمون با بقیه آدمها هم میتونه خیلی مفید باشه. اینکه یک فرد رو با نگاه تجزیه نبینیم و قضاوتش نکنیم بلکه از رویکرد ترکیب بهش نگاه کنیم و بدونیم که رفتاری که از خودش نشون میده تحت تاثیر مجموعه بزرگی از عوامل مثل گذشته  و شرایطی که در اون بزرگ شده، اعتقاداتش، افکارش، آمال و آرزوهاش و خیلی مسائل دیگست که در نظر گرفتن همه اونها بهمون کمک میکنه رفتارش و تصمیماتش رو بهتر متوجه بشیم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟