Menu
نویسنده مطلب : حسن عطایی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس استعدادیابی مقدماتی


سلام متممی های عزیز – من ۴۵ سالمه و مهندسی کامپیوتر خواندم – در گذشته برنامه نویسی می کردم ولی الان مدتهاست که کد نویسی نمی کنم و وارد دنیای تبلیغات شدم و شرکت مستقل خودم را دارم- تا بحال به بحث استعدادیابی اینطوری توجه نکرده بودم و خیلی برایم جالب بود و ای کاش خیلی سال قبل با این مباحث آشنا شده بودم.
۱-استعداد تجسم فضایی : بعضی مواقع مثل به خاطر سپاری جزئیات یک صحنه  که قبلا دیده ام یا تخمین فاصله ها خودم را ضعیف حس می کنم و در مواردی دیگر مثل بررسی نقشه ها و پارک دوبل  خودم را قوی ارزیابی می کنم . احتمالا ۵۰% بتواند عدد مناسبی برای من در استعداد تجسم فضایی باشد.
۲- استعداد استقرا:  این مورد به شدت من را به وجد میاره و در بسیاری موارد حس می کنم که استعداد اسقرا به من کمک کرده است – دیدن شباهت ها در میان تفاوت ها ،  تعریف بسیار زیبایی به نظرم رسید.   تجربه بسیار مهمی در این مورد داشتم که مایلم بیان کنم :  با برنامه نویسی کامپیوتر آشنا هستم و بیشتر از کد نویسی ، به طراحی الگوریتم ها علاقه داشته ام و چالش های آن را می پسندم.  از طرف دیگر درک نظریه تکامل ( نحوه خلقت و رشد موجودات ) همیشه برای من چالش بزرگی بود. رابطه و نسبت جالبی بین روش تکامل موجودات در جهان خلقت و برنامه نویسی کامپیوتر دیدم – طبیعت با جهش های ژنتیک دست به تغییرات اتفاقی در موجودات می زند و از بین این تغییرات بهترین گزینه را که بیشترین توانایی در سازگاری و بقا را دارند بصورت طبیعی انتخاب می شود و ادامه حیات می دهد و بقیه نابود می شوند .این کار طی نسلهای زیاد و زمان زیاد اتفاق می افتد که شاید درک آن برای ما کمی سخت باشد.  خروجی این کار رسیدن به جهانی است که ظاهری هوشمند دارد
از طرف دیگر خیلیها فکر می کنند که کامپیوتر وسیله ای هوشمند است در حالی که به هیچ وجه هوش خاصی در آن نیست و فقط توانایی محاسبه دارد و این انسان است که با طراحی خود و استفاده از توانایی محاسباتی کامپیوتر راه های مختلف را آزمون می کند و در نهایت بهترین گزینه را  انتخاب می کند.  از نظر من این دو شباهت بسیاری به هم دارند اگرچه که در ظاهر موضوعاتی کاملا متفاوت هستند. (توضیحات بیشتر از حوصله این متن خارج است )  از نظراستعداد استقرا ۸۰% را به خودم اختصاص می دهم.
۳-استعداد ایده پردازی و انسانهای لبریز از ایده
همیشه ایده های زیادی دارم و به محض مواجه شدن با مشکل راه حلی پیدا می کنم و دائم در حال اصلاح و بهبود روشها هستم. اشکالات سازمانها و شرکتها را به وضوح می بینم .  البته این استعداد دردسرهایی هم برایم داشته خصوصا که وقتی در حوزه هایی که از کنترل من خارج هستند مشکلات را می بینم و راه حل های بهتر کردن  را هم می دانم ولی نمی توانم کاری انجام دهم ، باعث افسردگی من می شود و بعضی وقتها باید جلوی خودم را بگیرم و در خصوص خیلی مسایل فکر نکنم(البته در بزینس خودم خیلی خوب بوده ). در مجموع در این حوزه به خودم امتیاز ۸۰% را می دهم.
۴-استعداد و توانایی خواندن سریع و درک تصویری بالا
در بررسی نمودارها و داده های آماری خودم را قوی می دانم ولی در سرعت خواندن متن ها کمی کند هستم (هیچ وقت جزو کسانی که برگه ی امتحانی خود را خیلی سریع تحویل می دهند نبوده ام.) در مجموع به خودم امتیاز ۵۰% را می دهم.
۵-استدلال تحیلی ( توانایی کار بر روی اطلاعات موجود)
بیشتر با روابط بسیار منطقی بین اشیاء و اجزاء و افراد  مسایل را تحلیل می کنم و به هم خوردن منطق معمول من را کمی با دردسر مواجه می کند . در این استعداد خودم را متوسط ۵۰% ارزیابی می کنم.
۶-استعداد توانایی کار با اعداد
همیشه به سری های عددی علاقمند بودم و یک سرگرمی خوب برای من بود . در خصوص توانایی تحلیل سری های عددی ۷۰%  ارزیابی می کنم
توانایی بازی با اعداد هم برایم جذاب بوده و در این حوزه هم حدود ۶۰%
حافظه عددی مناسبی نداشته ام و حقظ کردن اعداد برایم معمولا کاری بیهوده به نظر می رسیده و هیچگاه تلاشی در جهت حفظ اعداد نکرده ام چون راه های زیادی برای حفظ و نگهداری اعداد وجود دارد . در این خصوص خودم را ۳۰% ارزیابی می کنم.
۷-سیلوگرام ( استعداد یادگیری کلمات در زبانهای دیگر )
استعداد خاصی در یادگیری زبان های دیگر در خودم ندیدم. معمولا یادگیری سایر زبانها برایم دشوار بوده و فقط در حد نیاز این کار را انجام داده ام . در این استعداد خودم را ۲۰% ارزیابی می کنم.
۸-حافظه برای طراحی – در این مورد هم خیلی ضعیف خودم را ارزیابی میکنم – در توصیف مکانهایی که دیده ام،  قوی نبودم و در تکمیل شکل های ناقص هم عملکرد خوبی نداشتم . شاید ۲۰% ارزیابی مناسبی باشد.
۹-استعداد تشخیص و تفکیک رنگها
در این مورد هم بسیار ضعیف هستم و بجز رنگهای اصلی و مهم ( حدود ۱۰  رنگ ) با بقیه تقریبا کاری نداشته ام . نقاشی خوبی نداشته ام و همیشه از کمک دیگران برای ترکیب رنگهای مناسب ( برای منزل و لباس و غیره ) استفاده کرده ام . احتمالا ۲۰% ارزیابی مناسبی باشد.
۱۰-دیدن افق های دور و نگاه به جلو
علاقه شخصی من به انجام کارهای بزرگ بوده و همیشه نگاه رو به جلو داشته ام اما بسیاری مشکلات باعث شد که آنها را تعدیل کنم و به جنبه های دیگر زندگی ( مثل خانواده ، و تامین مالی خانواده و سلامتی و . . ) اهمیت بدهم . به مرور به این نتیجه رسیدم که برای رسیدن به افق های دور نباید سایر جنبه های زندگی را فدا کنیم و حتی اگر به قیمت دیرتر رسیدن یا کمتر رسیدن به اهداف ( افق دور ) باشد. به همین دلیل در این استعداد خودم را کمی بالاتر از نرمال ۶۰% ارزیابی می کنم .
۱۱-استعداد تسلط بر انگشتان
در تایپ با صفحه کلید کامپیوتر بسیار قوی هستم و با سرعت خیلی بیشتری از نوشتن عادی تایپ می کنم – با ابزارها هم به خوبی کار می کنم و احساس خوبی دارم ولی با سازهای موسیقی که نیاز به حس خیلی ظریفی دارد استعداد خاصی در خودم نمی بینم.
۱۲-استعداد موسیقی و تشخیص صدا
همیشه در تشخیص نتهای موسیقی مشکل داشتم و متن موسیقی ها معمولا به خاطرم نمی ماند.  در خصوص استعداد موسیقی و تشخیص صدا  هم خود را ضعیف تشخیص می دهم ۲۰%
 
سپاس از متمم که این محیط پویا را ایجاد کرده است . درود بر شما

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟