Menu
نویسنده مطلب : سینا شهبازی

مطلب مورد بحث:

آرکتایپ‌های سیستمی (۲): موفقیت سهم موفق‌هاست


پی‌نوشت (در مورد جنس کامنت‌های من): مثال‌هایی که از این درس به ذهنم رسید را یکی پس از دیگری خدمت‌تان عرض می‌کنم. دلیل اینکه چند مثال می‌زنم هم به خاطر این است که دوستان خوبم هفت صفحه (دقیقاً ۱۳۵ کامنت) گذاشته‌اند و من چون هنوز فرصت نکرده‌ام آنها را بخوانم، سعی می‌کنم چند مثال بزنم به این امید که اقلاً یکی از آنها، تکراری نباشد و برای دوستانی که وقت می‌گذارند و می‌خوانند، آموزنده باشد.

اصل کامنت:

(۱)
چند ماهی که در یکی از شرکت‌های بیمه مشغول کارآموزی بودم و نقش مشاور بیمه‌های عمر (اسم باکلاس بازاریاب بیمه) را بر عهده داشتم، با یک سرپرست فروش به این مغازه و آن مغازه می‌رفتیم تا از این طرح استثنایی برای دیگران بگوییم و سعی کنیم آنها را متقاعد کنیم تا محصول‌مان را بخرند.

پس از چند دفعه این طرف و آن طرف رفتن، بعضی جاها را خودم به تنهایی می‌رفتم و مشاوره می‌دادم و طرح بیمه‌ای‌ شرکت را برای‌شان توضیح می‌دادم اما اگر احساس می‌کردم این مشتری علاقۀ زیادی به خرید این طرح دارد و اگر همچنان احساس می‌کردم این کار از دست من ساخته نیست، سرپرستم را صدا می‌کردم تا دفعۀ بعد ایشان با من بیایند و بقیۀ کارها با نظارت ایشان جلو برود.

در این مثال، من به صورت خودجوش و کاملاً معقول تصمیم می‌گرفتم به نفع سرپرست و شرکت (موفقیت برای موفق‌ها)، کنار بکشم تا این موقعیت فروش را از دست ندهیم.

(۲)
مادر و دختری را تصور بفرمایید که مادر به تازگی چند غذای آسان را به دختر نازنینش یاد داده است تا بتواند نورچشمی‌اش هر از چندی دستی به سیاه و سفید بزند و عصای دستش باشد و بتواند در مواقع نیاز، دختر خانواده به جای مادر آشپزی کند.

حال تصور بفرمایید قرار است مهمان به خانۀ آنها بیاید و قرار است بر سر اینکه چه کسی غذا درست کند، تصمیم‌گیری شود.

حالت اول: اگر مهمانان گرامی صرفاً “دایی و زن دایی” محترم باشند، احتمالاً مادر به سادگی بتواند خودش مسئولیت آن را به عهده بگیرد. شاید هم با ترس و لرز، مسئولیت خطیر این کار را به دختر خانم تازه‌وارد واگذار کند. از منظر من، کفۀ ترازو به سمت مادر سنگین‌تر است ولی در اینجا احتمال اینکه دختر نیز وارد عمل شود، چندان پایین نیست.

حالت دوم: اگر جمعیت مهمانان کمی بیشتر باشد (مثلاً دایی و زن دایی، خاله و شوهر خاله، به همراه پسرخاله و…) احتمالاً مادر نخواهد و اصلاً منطقی نباشد که ریسک کند و کار را به دختر واگذار کند. لذا خودشان آستین‌ها را بالا می‌زنند و وارد عمل می‌شوند.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟