Menu
نویسنده مطلب : محسن تمدن پور

مطلب مورد بحث:

تفاوت بازدید ارگانیک و بازدید خریداری شده چیست؟


در یکی از شرکت هایی که کار می کردم زمان روانه سازی محصول به بازار هزینه های خیلی زیادی در بخش تبلیغاتی صورت گرفت که بخشی از آن تبلیغات بنری بود که شامل بیلبورد ها و بنر های فیزیکی در سطح شهر و بنر های آنلاین بود.

در مورد بنر های آنلاین سایت هایی با بازدید های بسیار بالا انتخاب شده بودند که به مدت یک ماه در آن ها تبلیغات بنری داشتیم.  مزایا و معایب این تبلیغات برای محصول ما را می توانیم به صورت زیر بیان کنم:

مزایا

– افراد زیادی روی این لینک ها کلیک می کنند و طی مدت کوتاه رتبه الکسای سایت به زیر ۱۰۰۰ رسید.

– برای آشنایی و همچنین شنیدن نام برند توسط مشتری ها و سایر شرکت ها بسیار موثر بود. مثلاً‌بسیاری از شرکت هایی که تمایل به همکاری با ما را داشتند بنر تبلیغاتی را در این سایت ها دیده بودند.

– می تواند این طور در ذهن مشتری القا کند که شرکت از نظر مالی قوی بوده و محصول ارائه شده خوبی دارند که چنین هزینه بالایی را برای تبلیغات به این روش در نظر گرفته اند.
 

معایب

– بعضی از وبسایت ها با اینکه رتبه الکسای بسیار خوبی داشتند، نسبت به سایت های مشابه  و هم رده تعداد بسیار کمتری مشتری به سمت سایت هدایت می کردند که بعد از مدتی (۲ هفته) آن ها را کنار گذاشتیم.

– این روش ها اغلب کوتاه مدت هستند و بعد از مدتی که تبلیغات متوقف شد، تعداد بازدید از سایت کم شد.

هزینه این مدل تبلیغات بسیار زیاد است و هر شرکتی توانایی استفاده از این مدل تبلیغات را ندارد.

اثر بخشی آن و ارزشی که نسبت به پولی که پرداخت می شود حداقل برای شرکت ما اصلاً‌ قابل قبول نبود. چرا که بسیاری از افرادی که روی بنر کلیک می کردند فقط جهت کنجکاوی به سایت هدایت می شدند و هیچ گونه خریدی انجام نمی دادند.

– باید ابتدا زیر ساخت مناسبی ایجاد شود و سپس هزینه بالا صرف شود. در شرکت ما طراحی سایت کمی ضعیف بود، از نظر پشتیبانی و پاسخگویی به مشتریان نیروی کافی نداشتیم.

– ممکن است با استراتژی بازاریابی شرکت همخوانی نداشته باشد. با توجه به اینکه بازار هدف ما مشتریان خاصی بودند استفاده از تبلیغات بنری آن هم در سایت های عمومی مثل سایت های خبری آنچنان با استراتژی بازاریابی شرکت همخوانی نداشت و مشتریان هدف ما (افراد با سطح درآمد بالا) درصد بسیار پایینی از بازدید کنندگان  این وبسایت ها بودند.
——————————-
جمع بندی:‌ به نظرم در مورد تبلیغات بنری چه در فضای آنلاین و چه تبلیغات بنری در سطح شهر باید حتما استراتژی و هدف از این تبلیغات مشخص شود مثلا آیا هدف جذب مشتری است یا برند سازی ،و یا اینکه مشتریان هدف چه کسانی هستند. همینطور با توجه به هزینه بالا، سایت های و مکان های مناسب برای آن در نظر گرفته شود. همچنین سایت هایی در کشور به عنوان مشاور و تسهیل گر در این نوع تبلیغات فعالیت می کنند که همکاری و مشورت با آن ها می تواند مفید واقع شود. درنهایت زیر ساخت لازم برای پاسخگویی به مشتریان فراهم شود تا تبدیل به مشتریان دائم شده و از ضعف محصول یا خدمات ارائه شده سرخورده و ناراضی نشوند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟