Menu
نویسنده مطلب : محمد موحدی

مطلب مورد بحث:

راسل اکاف و تدوین مدرن تفکر سیستمی


بوروکرات، کسی است که می‌تواند هزار دلیل برای انجام ندادن یک کار پیدا کند، اما نمی‌تواند یک دلیل برای انجام دادنش جور کند.

متاسفانه بروکراسی، به کرات در سازمان ها و ادارات دیده می شود و چه تعبیری زیبایی ایشان از بروکرات دارند.

من حدود ۸ سال پیمانکار سازمانِ بوق! بودم و یکی از دغدغه های هر روزم مواجهه با کارمندان این سازمان برای امضا صورت وضعیت ها یا تایید لیست های بیمه و غیره بود. اون زمان خیلی به این فکر می کردم که چطور یک سیستم می تونه اینقدر ناکارآمد و نابسامان باشد.

مثالی که می تونم در این خصوص عرض کنم اینه که مثلا تقریبا کارمند ها ساعت ۷:۳۰ جلوی درب نگهبانی کارت می زدند. تقریبا ۲۰ دقیقه طول می کشید که ماشینشان را پاک کنند و با تعریف وقایع اتقاق افتاده، قدم زنان به دفتر خودشان برسند. با گذاشتن سویچ ماشین و وسایل شخصی در اتاق، اکثر افراد به صورت گروهی در یک اتاق به صرف صبحانه و خوش و بش جمع می شدند. معمولا تا ساعت ۸:۳۰ کسی حق درب زدن و مراجعه نداشت. اگر هم کسی مراجعه می کرد دوستان ناراحت شده و کارش را به تعویق می انداختند.

معمولا برای بررسی یک صورت وضعیت می بایست یک هفته تا ده روز صورت وضعیت زبان بسته! روی میز کارشناس خاک می خورد و زمانی که صورت وضعیت را تحویل می دادیم با جمله برو ده روز دیگر بیا مواجه می شدیم.

بعد از گذشت ده روز وقتی مراجعه می کردیم توقع داشتیم که صورت وضعیت رسیدگی شده و آماده باشد. ولی وقتی می دیدم این دوست عزیز صورت وضعیت را از مشتی از خاک!! بیرون می کشد، یاس و ناامیدی سراسر وجودم را می گرفت که آخر چرا؟؟

هیچ وقت هم نتونستم دلیلی قانع کننده برای خودم پیدا کنم که چرا وضعیت اکثر ادارات و سازمانهای دولتی ما این است.

می دونم که داغ دل دوستانی که این مطلب را می خوانند تازه شد، چون این رفتارها برای کسایی که برای یک امضا به یک ارگان یا سازمانی مراجعه کرده اند، دور از انتظار نیست.
ببخشید نمی دونم چرا با دیدن کلمه بروکرات زخم دلم تازه شد و شروع به درد و دل کردم. به امید روزی که این بروکراسی ها به حداقل برسد و با یک سیستم چالاک بتوانیم در خدمت مردم باشیم. «آمین»

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟