Menu
نویسنده مطلب : نیلوفر کشاورز

مطلب مورد بحث:

سکوت و در دسترس نبودن | دو کالای لوکس برای دنیای امروز


می گوید : “شنونده خوبی هستی.”

می گویم:” زیاد حوصله حرف زدن ندارم.”

می پرسد :”چرا؟”

می خندم.

انگار قرار است همیشه چند تا آدم توی دور و بری های آدم پیدا بشود که جای خالی هر چیزی را با حرف زدن پر می کنند. سکوت آشفته شان می کند، حالشان بد می شود اگر سکوت برقرار شود. انگار از تنها شدن با آن صداهای درونی شان می ترسند.

تا ساکت میشوی ، مثل همشهری های من با یک جمله ی ” خوب ، تعریف کن.” تحت محاکمه ات می کشند که چرا چیزی نداری تعریف کنی. فهمیده ام که بیشتر منظورشان خاطره، اخبار روزانه، اخبار دور و وری ها و … است که از هر سه تایشان نفرت دارم و گاه به رسم ادب همراهی می کنم. گاهی هم تصمیم می گیرم حرفی به نظر خودم درست و حسابی بزنم، سریع بحث را عوض می کنند که :” راستی فلانی سر فلان موضوع چه کار کرد؟ ” و کل “تعریف” مرا با خاک یکسان می کنند.

من  خیلی غوطه ور شدن در خیال و افکارم را دوست دارم. برایم حکم یک ساحل شنی خالی را دارد که میشود ‌کنار آن نشست و عبور رهگذر یا حتی پرنده ای آرامشت را بر هم نزند.

به نظر من یکی از مهارتهایی که با خودسازی و خودکاوی در آدم شکل می گیرد، استراحت دادن به فک و زبان و فرصت دادن به ذهن و روح و جان است تا آن حرفی را بزند که در حالت عادی ممکن است نتوانیم آن را بشنویم. به تدریج که در شنیدن صدای درون ماهر می شویم، مهارت جدید دیگری کسب می کنیم: سکوت درونی.

تجربه ام به من نشان داده که هر چه به درون اجازه حرف زدن بیشتری بدهیم بیشتر به حالت سکوت خواهد رفت؛ و هر چه بخواهیم بیشتر خفه و ساکت اش کنیم جَری تر می شود و بیشتر حالمان را می گیرد.

به نظرم صلح و سکوت درونی از آن کسانی است که یاد گرفته اند فریادهای درون و جان شان را سکوت کنند ، دردش را حس نمایند ، آن را بفهمند و در یک کلام آنها را زندگی کنند تا بعدتر بتوانند غوغاهای بیرون را تاب بیاورند . این آدمها “ز غوغای جهان فارغ” اند. خواه بیرون نویز باشد خواه سکوت.

وقتی زیاد حرف می زنیم، دیگر نمی شنویم .

در مورد در دسترس بودن هم فکر می کنم چه لوکس باشد و چه نباشد ، عالی است. هیچ آیه و سوره ای نازل نشده که آدم باید در هر لحظه باشد.

اغلب ترجیح می دهم باشم، اما نباشم.

باشم اما فقط زمانی که دوست دارم واقعا باشم.

باشم اما بقیه ندانند هستم.

من باشم، اما دیگران آنجا نباشند.

یکم دیوونه وار شد. می دونم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟