Menu
نویسنده مطلب : بهرو مرزبان

مطلب مورد بحث:

نتایج کمبود عزت نفس (قسمت اول)


سنسورهای ذهنی شما، تا چه حد در تشخیص تهدیدهای جزئی محیطی حساس است؟
زمانی کمترین تعریف ها یا انتقادها رو جدی می گرفتم، یادم میاد یکبار فقط بخاطر نظر یک فروشنده کفشی رو خریدم که اصلا اندازه من نبود! با گذشت سالها و تلنبار شدن این دست خاطرات الان خیلی کمتر به انواع تهدیدها واکنش نشون میدم و تصمیم نهایی رو سعی می کنم با نظر خودم بگیرم.
چه روش‌هایی دارید تا در مقابل این تهدیدها محکم بمانید؟
برای من بیشتر تجربه کارساز بوده و گاهی هزینه بالایی بابت این تجربه داده ام!! بطور مثال دوستی داشتم که همیشه کار کردن من رو مورد انتقاد قرار می داد و همیشه می خواست من رو متقاعد کنه که تو داری وقت و عمر و جوانی ات رو هدر میدی! من کارم رو رها نکردم ولی تاثیر منفی زیادی روی کارم گذاشت و بعد از مدتها متوجه شدم خود اون شخص در شرف انجام کاری دقیقا” مشابه من هست!! چنین اظهارنظرهای مغرضانه ای باعث شده وقتی کسی نظر مثبت یا منفی خود را  ابراز می کنه، قبل از هر تصمیمی کمی با خودم خلوت می کنم تمام جوانب رو می نویسم، با کس دیگه ای مجددا” مشورت نمی کنم! اجازه می دم افکارم از اون فکر کاملا” رها بشه و دوباره از نو  مثل یک موضوع جدید بهش نگاه می کنم.
اثری که تشویق‌های محیطی بر روی شما می‌گذارند در مقایسه با آسیب‌هایی که از برخوردهای نامطلوب محیطی می‌بینید چگونه است؟
آیا به یک نسبت هستند؟ یا اینکه یکی از آنها (تشویق / تنبیه) بیشتر از دیگری بر روی شما تاثیر می‌گذارد؟  قطعا” تشویق جذاب است فقط اشکال در اینه که ما کمتر متوجه تهدیدات پشت یک تشویق نابجا می شیم! گاهی لازم هست کسی با صدای بلند مارو از تهدیدی آگاه کنه ولی بجای اون مارو به ادامه مسیر تشویق میکنه!

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟