Menu
نویسنده مطلب : سکینه شفیعی نژاد

مطلب مورد بحث:

انتخاب سبک متن


فرصت ها چون ابر در گذزند
این استعاره برگرفته از جمله زیبای امام علی (ع) است که فرموده اند ” ترس با نا امیدی مقرون است کم رویی با محرومیت همراه، فرصتها همچون ابر در گذرند پس فرصتهای نیک را غنیمت شمارید ” نهج البلاغه حکمت ۲۱٫

همه ما کما بیش این توصیه را از پیامبران، دانشمندان،بزرگان،معلمین و یا اولیاء خود شنیده ایم که  گفته اند قدر فرصت های زندگی را بدانید و از تمام لحظاتتان بهره ببرید اما به یاد ندارم برای موضوع به این مهمی، در مدرسه، دانشگاه و یا خانواده، آموزشی دیده باشیم.

در دنیای امروزی که در محاصره انبوه اطلاعات، تکنولوژی های جدید، نوسانات اقتصادی، نا آرامی های سیاسی، بازارهای بی ثبات قرار گرفتیم و تصویر روشنی از آینده نداریم،با اضطراب و سردرگمی ناشی از آنها چگونه می توانیم از فرصتها بهره برده و اهدف بلند مدتی برای خودمان در نظر بگیریم؟

با کمک این استعاره و مقایسه شباهتها و تحلیل و بررسی آنها می توانیم عواملی که باعث از دست رفتن فرصت ها می شود را شناسایی کنیم و با دوری جستن از آنها تصمیمات بهتری در زندگی داشته باشیم.

کوچکتر که بودم فکر می کردم ابرها در آسمان ثابت اند و حرکت نمی کنند. کمی که بزرگتر شدم، ساعتها با کنجکاوی تمام به آسمان نگاه می کردم تا پاسخی برای سوالاتم بیابم، اینکه انتهای آسمان کجاست؟ فاصله من تا ماه و ستاره چقدر است؟ چطور می توانم ابرها رو با دست بگیرم؟ و یا سوار ابرها شوم و دهها سوال دیگر. اما زمانی متوجه حرکت ابرها شدم که ابر مورد نظرم تغییر مکان داده بود و من در امتداد حرکت ابر آن را تعقیب کردم تا ببینم که به کجا می رود و خانه شان کجاست.

در ادامه می خواهم چند مورد از شباهت های این استعاره را بیان کنم: 

– همانطور که ابرها در آسمان ماندگار نیستند و می گذرند. زمان و فرصتهای زندگی نیز بطور نامحسوسی در حال گذر هستند و ما متوجه آن نیستیم.
ازجمله مواردی که باعث از دست رفتن فرصت در زندگی می شود همانطور که در جمله ابتدایی هم گفته شده، نا امیدی، کم رویی، نگران آینده بودن، افسوس گذشته خوردن،خیالبافی کردن، هدف نداشتن، بی اراده بودن،بی صبر بودن، اهمال کاری، کمال گرایی،عدم ریسک پذیری، داشتن افکار منفی و تمرکز بر روی نداشتن ها و نتوانستن ها باعث می شود که ما فرصت اکنون و درک لحظه را از دست بدهیم.
– همانطور که ابرها هنگام گذر از آسمان از شکلی به شکل دیگر در می آیند و ثابت نیستند،فرصت ها نیز در طول زندگی ثابت نیستند و تغییر می کنند.
در دورهای کودکی، نوجوانی، جوانی و پیری، جسم ما ، قوای فیزیکی ما، قوای فکری ما نیز تغییر می کند. بسیاری از فرصتها در این مقاطع هست که اگر از آنها استفاده نکنیم در هیچ زمان دیگری نمی توانیم آن را بدست آوریم.
– همانطور که ابرها موهبت الهی هستند و رایگان در اختیار ما قرار دارند فرصتهای زندگی مثل فرصت عمر، فرصت سلامتی، فرصت جوانی، فرصت شب های قدر، فرصت ماه رمضان و… از فرصتهایی هستند که به رایگان در اختیارمان قرار گرفته اند و باید قدردان آن باشیم.
– همانطور که گاهی با نامتعادل شدن هوا و باد شدید، سیل و طوفان می آید و خرابی به بار می آورد، استفاده نادرست از فرصتهای زندگی می تواند زندگی ما را دگرگون و یا به مخاطره بیاندازد. مثل کم فروشی ، قاچاق، نزول ، دزدی ، اعتیاد و…
– همچنانکه اگر مدتها هوا ابری شود و باران نبارد ما اندوهگین و ناراحت می شویم از دست دادن فرصتها نیز ما را اندوهگین و ناراحت می کند.مثلا وقتی که می بینیم فرصت جوانی از دست رفته و ما هیچ دست آوردی نداشته ایم.
 
با دانستن این موضوع حالا می توان به مواردی اشاره کرد که به ما کمک می کند تا از تک تک لحظاتمان به نحو شایسته و درستی استفاده کنیم.
 
–  بنظرم اولین کاری که می تواند در این زمینه به ما کمک کند خود شناسی است با شناخت توانمندیها ، استعدادها و خلق و خوی خودمان ،می توانیم در مسیر درست زندگی قرار بگیریم و از هزینه های فرصت بکاهیم. مطمئنا بدون شناخت نقاط قوت و ضعف نمی توان از این فرصتها سود چندانی برد.
– هدف گذاری، برنامه ریزی و مدیریت زمان هم از مواردی هستند که به ما کمک می کنند از فرصتهای ارزشمند زندگی نهایت بهره را ببریم . هدف به ما انگیزه می دهد و موجب تحرک ما می شود، برنامه ریزی باعث سهولت در کار و مدیریت زمان هم کمک می کند تا ما در حداقل زمان به نتیجه مطلوب برسیم.
– مهارت آموزی و کسب دانش نیز می تواند به ما کمک کند با تجربه تر و متخصص تر شویم، بیشتر بیاموزیم و تجربه کنیم و خودمان را ارتقا ببخشیم تا انسان مفیدتری برای جامعه مان باشیم. همان ابر باران زایی که نه تنها هوا را لطیف می کند بلکه زمین را نیز سیراب می کند.
– صبر و استقامت هم از مواردی است که موجب می شود کارها را به سر انجام برسد . افرادی که صبور نیستند و از شکست ها وسختی ها می هراسند هرگز نمی توانند از فزصتهای خوب زندگی استفاده کنند.
– مورد آخری که به ذهنم می رسد ریسک پذیری است. اینکه از ابهام نترسیم و به توانایی هایمان اطمینان داشته باشیم، خطر کنیم و از حوزه امن خود خارج شویم. در اینصورت است که می توانیم بگویم که از فرصت های زندگی استفاده کرده ایم و از خودمان رضایت داریم.
امیدوارم با خواندن این مطلب به درک بهتری از فرصت های زندگی، اینکه چطور می توانیم از آن به بهترین نحو استفاده کنیم و عواملی که باعث هدر رفتن فرصت ها در زندگی می شود، رسیده باشیم.