Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تصمیم گیری


صورت مسئله : چندین سال پیش یک شرکتی که اسمش یادم نیست سمینار یک روزه ای در شهر ما برگزار کرد برای معرفی و تبلیغات در مورد یک پکیج آموزش کامپیوتر و زبان انگلیسی. به شرکت کنندگان سی دی های مقدماتی می دادند و تبلیغات خوش رنگ و لعابی در مورد مدرک ICDL, که خیلی رو بورس بود, و یادگیری زبان تا حد تافل و… انجام می دادند. خلاصه من هم شرکت کردم . طی سمینار یه سری سوالات در مورد زبان انگلیسی مطرح می کردند و هر کسی که جواب می داد تخفیف خیلی زیادی بهش می دادند برای شرکت در دوره. من هم با شجاعت! رفتم روی سن و یکی از سوالات مطرح شده رو جواب دادم( حالا بماند که اشتباه جواب دادم و یک عده آدم که  مهارت ارتباطی ضعیفی داشتند!  من رو هو کردند! :) ) و خلاصه به خاطر شجاعتم مشمول تخفیف شدم.

یه پول تقریبا زیادی پرداخت کردیم و قرار شد به صورت آنلاین و آفلاین آموزش ببینیم و طی فقط چند ماه قله های زبان و کامپیوتر رو فتح کنیم! ولی بعد از چندین ماه پیگیری متوجه شدیم که تمامش کلاهبرداری بود و سازمانی هم که تو شهر ما میزبان اون شرکت بود مسئولیتی رو قبول نکرد. و این تصمیم یکی از تصمیمات اشتباه من بود که به صورت احساسی و تکانشی گرفتم.

تصمیم  من : شرکت در یک دوره ی آموزشی برای یادگیری زبان انگلیسی.

حرفهایی که دوست دارم به مریم اون زمان بگم :

مریم عزیز تصمیمی که می خوای بگیری یک تصمیم سیستم یکی هست. درسته که خیلی تصمیمات رو اینجوری گرفتی و جواب داده اما تو اینجور مسائل که آشنایی کافی نداری نمیشه بر اساس سیستم یک تصمیم گرفت و نیاز به تحقیق و بررسی هست . وقتی قراره پول زیادی پرداخت کنی و وقت و زمان صرف کنی عقل حکم میکنه که همه جوانب رو بسنجی و بر اساس سیستم دو تصمیم بگیری.

نکته ی دیگه اینکه همیشه اول هر تصمیم گیری کمی وقت بذار و مسئله رو برای خودت طرح کن و به یه سری سوالات جواب بده. به این میگن هنر حل مسئله . مثلا این سوالات رو از خودت بپرس:

– هدف من از یادگیری زبان چیه؟

– این شرکت روی مدرک تافل خیلی تاکید میکنه. آیا مسئله ی تو اینه؟ الان که تو تصمیم نداری بری خارج کشور آیا داشتن این مدرک برات مهمه و مورد نیازته؟

– یا اینکه تو فقط می خوای تسلط داشته باشی در خوندن کتابها و سایتهای انگلیسی و دیدن فیلم و سریالهای مورد علاقه ات بدون زیرنویس؟

نکته ی دیگه اینکه در ما انسانها ترس از دست دادن خیلی قوی هست. مواظب باش که دچار این خطا نشی. و از ترس اینکه این فرصت طلایی رو از دست بدی تصمیم اشتباه و عجولانه ای نگیری.

میدونی که کتابها و سی دی ها و خلاصه راههای زیادی برای آموزش و یادگیری هست پس مواظب باش که تحت تاثیر تبلیغاتشون قرار نگیری و فکر نکنی این بهترین راه هست. تفکر همگرا و واگرا به ما یادآوری میکنه که به اولین جواب بسنده نکنیم و جوابها و راههای دیگه ای رو هم برای حل مشکلمون بررسی کنیم .

فکر می کنم ما آدمها چون دوست داریم میانبر بزنیم و زود به جواب برسیم به اولین جواب و راه حل که به نظرمون درست و منطقیه بسنده میکنیم . پس حواست به این مسئله هم باشه.

و در آخر اینکه مغز ما خطاهای زیادی داره. یکی از این خطاها تمرکز بر آخرین اطلاعات هست. قبلا در مورد روشها ی مختلف یادگیری زبان شنیده بودی. اما حواست باشه که  این سمینار که خیلی خوب تبلیغات میکنه  مصداقی از این نوع خطا برای تو نباشه که باعث بشه همه اطلاعات قبلی رو فراموش کنی و فقط همین اطلاعات آخری رو در نظر بگیری.