Menu
نویسنده مطلب : نادر آرین فر

مطلب مورد بحث:

گرفتار کدامیک هستید: مشکل سیستمی یا مشکل در سیستم؟


تقریبا همه ما به خاطر داریم که در دوران مدرسه دانش آموزانِ درس خوان و زرنگ، میز و صندلی های جلوی کلاس، و تنبل ها و نخاله ها میز و صندلی های انتهایی را انتخاب می کردند. (زرنگ و تنل به تعبیر عرف). این موضوع طبیعی به نظر می رسد. کسی (یکی از اجزای سیستم) که هدفش یاد گرفتن درس نیست ترجیح می دهد در جلوی کلاس و پیش چشم معلم ننشیند و برعکس. پس ظاهرا سیستم به صورت خودکار خودش را به سمت حالت بهینه و تعادل میل می دهد. اما معلم وارد عمل می شود و دانش آموز نخاله ای را از آخر کلاس به اول کلاس جابجا می کند و او را در کنار ردیفی از دانش آموزان درس خوان می نشاند تا کنترل بهتری روی او داشته باشد. بعید است که جابجایی آن دانش آموز، او را ترغیب به توجه کردن به درس و معلم بکند؛ اما به احتمال زیاد روی تمرکز دانش آموزان زرنگ تاثیر منفی خواهد داشت. سالهاست که این شیوه تکرار می شود ولی نتیجه ای حاصل نشده است. اگر نتیجه داشت، حداقل می بایستی هر چه مقطع تحصیلی بالاتر می رود تعداد دانش آموزران تنبل و نخاله کاهش پیدا کند.

به نظر من یکی از روش های پرتکرار و غیر سیستمی جذب مشتری، کاهش قیمت برای داشتن فروش یا ارائه خدمات بیشتر است. شیوع این روش در بین افراد کم تجربه و تازه کار بسیار بالا است. کاهش قیمت (کم کردن حاشیه سود) به صورت مقطعی آمار فروش و جذب مشتری را بالا می برد؛ اما بعد از شکسته شدن قیمت ها، دیگر فروشنده ها یا ارائه دهندگان خدمات نیز برای ماندن در کورس رقابت، مجبور به کاهش قیمت فروش و خدمات خود خواهند بود و این چرخه معیوب تا به حداقل رسید حاشیه سود ادامه پیدا خواهد کرد و در نهایت جذب مشتری به تعادل نسبی می رسد. اما اینبار با حداقل سود دهی. ضمن اینکه باز گرداندن قیمت قبلی به سادگی امکان پذیر نخواهد بود.
البته صحبت های بالا به معنای نفی همیشگی این روش نیست. اما این شیوه نیازمند سیاست گذاری های خاص خود است و در مورد بسیاری از محصولات و خدمات نتیجه مثبتی به همراه ندارد.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟