Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

شکاف دیجیتالی چیست؟


من شکاف دیجیتالی سطح دوم رو در اطراف خودم بسیار زیاد می‌بینم. درصد بسیار بالایی از افراد تنها استفاده‌ای که از فضای دیجیتال و اینترنت دارند, استفاده از نرم‌افزارهای پیام‌رسان و اینستاگرام هست.

حتی نمیدونن و بلد نیستن که برای کسب اطلاعات در مورد موضوعات مختلف سرچ کنند.

من اگر کسی ازم سوالی بپرسه که خیلی راحت می‌تونه با یک سرچ معمولی در گوگل بهش دست پیدا کنه, تشویق و راهنماییش می‌کنم که خودش سرچ کنه, و این یکی از حداقل اقدام‌هایی هست که می‌تونم برای کاهش شکاف دیجیتالی به سهم خودم انجام بدم.

—–

من فکر می‌کنم که سیاست‌گذاران در کشورهای توسعه نیافته و یا کمتر توسعه یافته مثل کشور ما, علاوه بر توجه و اقدام برای افزایش ضریب نفوذ اینترنت و کاهش شکاف دیجیتالی در سطح یک, لازم هست که به این کاهش, در سطح دوم یا افقی هم توجه کنند.

این کار رو میشه با شیوه‌ی درستِ توزیع منابع, از جمله منابع ذهنی, که همونطور که در درس گفته شد شامل دانش فنی و مهارت استفاده از ابزارهای دیجیتال هست, انجام داد.

چراکه به نظرم صِرفِ کاهش شکاف دیجیتالی عمودی, بدون افزایش دانش و مهارت افراد در استفاده از این فضا, به افزایش و گسترش شکاف افقی منجر میشه که یکی از تبعاتش افزایش سطحی‌نگری در سطح جامعه هست.

در واقع این پست روزنوشته در مورد تسلط به زبان انگلیسی هم برام تداعی شد. و همونطور که تسلط به زبان انگلیسی, که یک ابزار هست, به خودی خود باعث افزایش قدرت تحلیل نمیشه و برای استفاده‌ی درست از اون, پیش زمینه‌ای مانند تفکر نقادانه لازم هست, صرف دسترسی افرادِ بیشتر یک جامعه به اینترنت هم باعث توسعه و آگاهی جامعه نمیشه و لازمه‌اش توجه به کاهش شکاف دیجیتالی افقی هست.

و یا اینطور هم میشه گفت که وقتی با یک منبع و ابزار جدید روبرو می‌شیم, برای داشتن بیشترین بهره‌وری لازمه که دانش و مهارت استفاده از اون منبع رو هم کسب کنیم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟