Menu
نویسنده مطلب : زهرا وفائیان (یک عاشقِ کتاب)

مطلب مورد بحث:

کتاب تئوری انتخاب (نظریه انتخاب) ویلیام گلاسر


سلام دوستان متممی

 
گلاسر که در سال ٢٠٠۵ جایزه “استاد ممتاز در درمانگری” رو از جامعه روانشناسان آمریکا دریافت کرد، که بزرگترین لقب ممکن محسوب میشه ؛ در این کتاب به این موضوع اشاره می کنه که شما هر لحظه در حال انتخاب هستید. هر احساس و فکری که دارید رو انتخاب کردید. شما افسرده نمیشید ، شما افسردگی کردن رو انتخاب می کنید!

گلاسر معتقدِ افسردگی کردن شما رو از خشم باز میداره به همین خاطر هم هست که خیلی ها دردهایی مثل میگرن و دردهای عصبی رو انتخاب می کنن تا به این واسطه #خشم یا ناراحتی خودشون رو از یک موضوع خاص پنهان کنن.

در واقع با یک تئوری بسیار جالب مواجه میشید اینکه
رفتار ما در لحظه = فکر + عمل + احساس + فیزیولوژی
ماست .
شما بر #احساس و #فیزیولوژی خودتون کنترلی ندارید اما بر #فکـر و #عمل خودتون کنترل دارید در نتیجه می تونید با تغییر فکر و عمل ؛ بصورت غیر مستقیم بر احساس و فیزولوژی و در نهایت بر رفتار کلی خودتون تاثیر مثبت بذارید. شخصا این تئوری رو چند بار به کار بستم و بنظرم فوق العاده موثر بود.

اما مبحث مورد علاقه من در این کتاب “دنیای مطلوب” بود ؛ در واقع یک دنیای آرمانی که تو بتونی انتخاب کنی چه کسانی اونجا حضور داشته باشن. آخر این مبحث ؛ در نهایت خودت رو بخاطر تمام احساساتی که داری می بخشی ، خودت رو می پذیری و درک می کنی که چرا با وجود اینکه از شخصی آسیب دیدی اما باز هم دوستش داری. خودت رو می بخشی بخاطر اینکه کسی رو که “نباید” ؛ دوست داری. دوستش داری بخاطر اینکه اون فرد در زمانی که “باید” در زندگی تو حضور داشته بخاطر همین هم در دنیای مطلوب تو باقی می مونه حتی اگر در دنیای واقعی در کنار تو نباشه !