Menu
نویسنده مطلب : علی رسولی*

مطلب مورد بحث:

خرید و فروش پیج اینستاگرام | فرصتها و تهدیدها


از منظر صاحبان پلتفرم (اینستاگرام):

شکل گیری بازاراهای خرید و فروش اکانت در کوتاه مدت به نفع اینستاگرام است. چون افرادی که می خواهند پیج های با چند کیلو فالوو بسازند، ناچارند محتوای مطلوب کاربران اینستاگرام را عرضه کنند. این پیج ها به سرعت رشد می کنند و با هر چه بیشتر مشغول نگه داشتن کاربران اینستاگرام، به آن منفعت می رسانند. ولی در یک لحظه، با فروش پیج به یک کسب و کار، این روند متوقف می شود. از آن به بعد، یک پیج که توسط کاربران بسیاری فالو شده است، پر می شود از محتوای تبلیغاتی و آزاردهنده و غیرحرفه ای.

اینستاگرام الگوریتم های پیچیده ای دارد که فقط پیج های دارای محتوای سرگرم کننده و جذاب برای عموم کاربران در داخل آن به سرعت رشد کنند و مابقی پیج ها به حاشیه رانده شوند. وقتی که یک پیج که در این فضا به خوبی رشد کرده است به یک فرد تازه وارد فروخته می شود، در واقع یک پیج پرطرفدار و مطلوب اینستاگرامی، تبدیل می شود به یک پیج پرطرفدار و نامطلوب اینستاگرامی.

در این شرایط، اینستاگرام از چند جنبه دچار زیان می شود:

اول اینکه رضایت بخش اعظمی از کاربرانش قربانی منفعت کوتاه مدت عده اندکی می شود.

علاوه بر این که اینستاگرام از این معامله هیچ منفعتی نمی برد، مکانیزم های کسب درآمد خودش نیز تضعیف می شوند. (مکانیزم درآمدزایی اینستاگرام به این شکل است که با دریافت پول از کسب و کارهای حاضر در اینستاگرام، پست های آن ها را برای هزاران کاربر نمایش می دهد و به اصطلاح promotion می کند). طبیعتا وقتی که کسب و کارها می توانند هزاران ساعت توجه مخاطبان را براحتی با خرید یک پیج جلب کنند، حاضر به پرداخت هزینه های سنگین پروموشون اینستاگرام نخواهند بود.

از منظر کاربران پلتفرم (اینستاگرام):

همانطور که گفتیم، با توسعه بازارهای خرید و فروش پیج، در کوتاه مدت، اعتماد کاربران اینستاگرام دچار خدشه شده و رضایت آن ها کاهش می یابد. اما در بلند مدت آن ها منتفع می شوند، چرا که می توانند گشت و گذار در اینستاگرام را رها کرده و  به سراغ کارهای مفیدتری بروند.

از منظر اقتصاد یک کشور:

ظهور بازارهای خرید و فروش پیج باعث می شود که کسب و کارهای ایرانی کانال جدید، ارزان قیمت و سهل الوصولی برای ارتباط با مشتریان بالقوه خودشان داشته باشند و با کاهش هزینه های بازاریابی و تبلیغات خودشان بتوانند محصولات و خدمات ارزان قیمت تری ارائه کنند.

اما از طرف دیگر، فرصتی برای افراد فرصت طلب ایجاد می شود تا با هزینه های اندک و  فریب افراد زیادی بتوانند در کوتاه مدت سودهای بسیاری بدست آورند، اما این سود با هزینه کردن از اعتماد مردم به کسب و کارهای داخلی بدست می آید و به کل اقتصاد صدمه می زند.