Menu
نویسنده مطلب : محمد نصری

مطلب مورد بحث:

در ستایش سکوت | برای تمرین سکوت وقت بگذاریم (ارلینگ کاگه)


“سکوت” این ایام در شهر من خیلی کم‌یاب شده. به راحتی نمی‌توان سکوت را پیدا کرد. در شهر پر هیاهو و پر جنب‌و‌جوش تهران “سکوت” واژه‌ای غریب و دست‌نیافتنی شده. شهر شب و روز بیدار است و از همه چیز صدا تولید می‌شود.
صدای وانت سبزی‌فروش با بلندگو پرسه‌زنان در کوچه و پس کوچه، صدای موتورهای سی‌جی ۱۲۵، صدای کامیون‌های حمل ماسه، صدای فرز سنگ‌بری نمای ساختمان‌های تازه‌ساز، صدای بلند آهنگ‌های گوش‌نواز ماکان‌بند و هوروش‌بند و … از ساب ووفر ۲۰۶ آلبالویی کف‌خواب در سطح شهر و … همه و همه مجالی برای پیاده‌روی در سکوت باقی نگذاشته است. بهترین راه‌حل برای یافتن سکوت و قدم زدن در دل آن، زدن به چاک جاده است، جاده شمال… البته با ترافیک همیشگی مسیر جاده‌های شمال کشور عطای سکوت را به لقایش ببخشیم بهتر است.
شهر من همیشه پر سر و صداست و آدم‌های این شهر هم با واژه‌ی سکوت بیگانه هستند. اظهار نظر درباره‌ی همه چیز و همه کس، حرف‌های بی‌خاصیت و از جنس تاتولوژی، بحث‌های بی‌فایده و بی‌نتیجه درباره گرانی‌ها و برجام و اقتصاد و خاشوقچی و  … اجازه‌ی سکوت و فکر کردن را از ما گرفته است و لب و دهان به جای آن‌ها پر کار هستند.
حتا ۲ نفر آدم هم که هم‌دیگر را نمی‌شناسند و بنا به دلیلی به اجبار در کنار یکدیگر در اداره‌ای، صفی جایی ایستاده‌اند تحمل سکوت را ندارند و به بهانه‌ای آن را می‌شکنند.
البته اگر هم رویه‌ی دیگری اتخاذ کنی و سکوت کنی و غرق در افکارت باشی، یقینا اعتراض خواهند کرد و تو را فردی منزوی، افسرده، گوشه‌گیر و غیر اجتماعی خواهند دانست که خودش را گرفته است!