Menu
نویسنده مطلب : محمد حسین امیدیان

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


۱) کسب و کار مورد نظرتان را به صورت مختصر شرح دهید.
گردشگری سلامت
ایجاد یک پلتفرم آنلاین قابل دستیابی در فضای اینترنت برای تمام مردم دنیا. با توجه به فضای اقتصادی حاکم بر کشور کسب و کارهای مبتنی بر ارز میتوانند حیات خود را بیش از دیگران حفظ کنند. هم چنین طبق آمار رسمی کشور عزیزمان در جاذبه های گردشگری باستانی در رتبه ده و در جاذبه های طبیعی در جهان رتبه پنج را به خود اختصاص داده است، لذا این کسب درآمد ارزی از طریق گردشگری میتواند پایدار باشد. به نظر میرسد فعالیت های کسب و کارهای مبتنی در گردشگری خارجی چه در حوزه سلامت و چه در حوزه های عمومی هنوز حالت پیشرفته و مطابق با استانداردهای جهانی را به خود نگرفته اند. هم چنین میزان تبلیغات و آگاه سازی نسبت به پتانسیل های گردشگری ایران در جوامع بین المللی بسیار پایین و ضعیف بوده، به گونه ای که نتوانسته اثرات مخرب سیاه نمایی های برخی کشورهای غربی در مورد ایران را خنثی کند. البته بخش بزرگی از این وظیفه به عهده دولت میباشد که تا کنون به این حوزه توجه کافی نداشته است.
میتوان با راه اندازی پلتفرمی جامع و آنلاین که از تکنولوژی های روز دنیا همچون هوش مصنوعی در ساختار خود بهره گرفته باشد، به همراه بازاریابی و تبلیغات منسجم با نقشه راه مشخص و معقول بازار بزرگ با ارزش افزوده بالای خدمات گردشگری را در ایران داغ کرد و قدمی در اشتغال و توسعه پایدار کشور برداشت. با توجه به گستردگی بالای مفهوم گردشگری ترجیح داده می شود ابتدا در حوزه سلامت فعالیت خود را آغاز کنیم. و خدمات دریافت ویزا، رزرو اقامتگاه و برنامه ریزی مراجعه و پزشک به همراه پکیجی از تفریحات در صورت درخواست مشتری را برای مشتریان بین المللی ارائه دهیم. با توجه وضعیت مناسب برخی بیمارستان های داخلی و حضور پزشک های مجرب داخلی در برخی حوزه ها؛ و هم چنین اختلاف سطح بالای این خدمات حداقل در مقایسه با کشورهای منطقه و ارزش پایین ریال در بازارهای جهانی قطعا افراد بسیاری را میتوان برای سفر به ایران ترغیب کرد.
۲)بگویید که به نظر شما، ارزشی که این کسب و کار ایجاد می‌کند چیست؟ چه ارزشی را که قبلاً نبوده است خلق خواهد کرد؟
تسهیل دسترسی به اطلاعات از فضای سلامت ایران برای بیماران منطقه و فرامنطقه ای به کمک فضای آنلاین. به همراه فراهم سازی تمام شرایط موجود برای حضور در ایران و بازیابی سلامتی برای بیماران خارجی. این خدمات میتواند شامل دریافت ویزا، هماهنگی برای پرواز، رزرو محل اقامت، هماهنگی برای مراجعه به پزشک و بیمارستان و … باشد.
۳)این کسب و کار را در چه صنعتی طبقه بندی می‌کنید؟
صنعت گردشگری
۴) بازارهای هدف، بازارهای بالقوه و بازارهای آماده آن را شرح دهید.
بازار بالقوه : شامل تمام افراد نیازمند خدمات پزشکی و درمانی و یا افرادی که در آینده ممکن است به این خدمات نیاز داشته باشند. بنابراین شاید با اغراق بتوان تمام افراد جامعه را جزو بازار آماده در نظر گرفت.
بازار آماده : شامل تمام افرادی که توان مالی سفر به ایران و تامین هزینه های درمانی را دارند. میزان بازار را میتوان با توجه به پراکندگی درآمدی کشورهای مختلف تخمین زد. با توجه به ارزش پایین اقتصادی واحد پول ایران این بازار نیز میتواند بزرگ باشد.
بازار هدف : با توجه به دسترسی جغرافیایی، تشابه فرهنگی و زبانی و محدودیت امکانات کشورهای همسایه ایران، میتوان این کشورها را به عنوان بازار هدف اولیه در نظر گرفت. کشورهایی همانند عمان، عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان، ارمنستان و … از جمله این کشورها هستند که هم اکنون نیز بخش زیادی از توریست های درمانی را به خود اختصاص داده اند.
۵) بازار این فعالیت را بر اساس معیارهای ارزیابی بازار که در درس‌ها خوانده‌ایم تحلیل کنید یا حدس بزنید.
نیاز و ضرورت محصول از نگاه بازار
با توجه به اینکه ارزش اصلی ارائه شده توسط این کسب و کار صحت و سلامتی جسمی و روانی است. لذا احساس نیاز به آن در هر انسانی حس می شود. اما نکته قابل توجه مزیت رقابتی پیشنهاد ما برای بیماران است. اینکه چگونه آنها را متقاعد سازیم برای سلامت اولا به ایران سفر کنند. دوما ما را انتخاب کنند.
اندازه بازار
برای محاسبه اندازه بازار ایران نیازمند اطلاعات دقیق در این حوزه میباشد. که در حال حاضر در دسترس اینجانب نیست. ولی اگر به آمار و ارقام منتشر شده در رسانه ها بسنده کنیم ظرفیت گردشگری در ایران حدود ۷ میلیارد دلار در سال میباشد.
محدوده قیمت
محدوده قیمت میتواند دامنه گسترده ای را شامل شود. ولی به طور کلی این مقدار برای گردشگران کشورهای همسایه همچون عراق حدود ۲۵۰۰ دلار و برای گردشگران اروپایی تا حدود ۱۱ هزار دلار می رسد.
هزینه بدست آوردن مشتری
نمیتوان بدون مطالعه دقیق این مقدار را برآورد کرد. بنابراین حدسی نمیتوانم برای این موضوع بزنم
هزینه رساندن محصول به مشتری
این هزینه برابر است با هزینه های داخلی که باید از طرف شرکت انجام شود. همانند رزرو هتل و …
منحصر به فرد بودن
فاصله طراحی محصول تا بازار
محصول اولیه حدود ۶ ماه، هر چند که محصول دیجیتال باید به صورت مستمر در حال تکامل باشد.
سرمایه گذاری اولیه
نمیتوانم تخمینی در نظر بگیرم
پتانسیل عرضه محصولات وابسته
محصولات وابسته میتواند شامل تمام محصولات گردشگری ایران اعم از جاذبه های تاریخی و طبیعی و سوغات شهر های مختلف باشد. بنابراین پتانسیل محصولات وابسته بسیار بالا می باشد.
مدت زنده ماندن محصول
در صورت رعایت اصول مشتری مداری و بهبود مستمر خدمات این محصول میتواند پایداری بالا و بی انتهایی داشته باشد.

۶) به نظر شما، اگر ایده شما اجرایی شود، آیا شکل‌هایی از تقلید یا اجرای آن وجود دارد که به جای ارزش آفرینی، فرصت طلبانه باشد و تصویر این کسب و کار را در ذهن مردم تخریب کند؟
بله قطعا این چنین خواهد بود. بسیاری از شرکت ها میتوانند با رفتار غیر اصولی و غیر اخلاقی تصویر ایران و ایرانی را جوامع بین المللی تخریب کنند. هم چنین ممکن است با در اختیار قرار دادن خدمات غیر اخلاقی برای گردشگران خارجی باعث اعتراض جامعه ایرانی شوند.
محمد حسین امیدیان

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟