Menu
نویسنده مطلب : رضا رستمی

مطلب مورد بحث:

فایل صوتی درباره تصمیم گیری


ماهیت سوال پایانی فایل صوتی، تمرین هست. یعنی قرار است همین چند درس ابتدایی رو محک بزنیم ببینیم خوب فهمیدیم یانه.
در این تمرین تاکید شده که” پیش فرض ها رو (حل مسئله) رو تغییر ندهیم.”  و غیر از ریل فرعی یا اصلی، گزینه دیگری برایمان باقی نمانده و طبق تعریف ارائه شده برای تصمیم گیری، انتخاب دو گزینه بر عهده سوزن بان (ما) هست .
 اگر تصمیم بر ادامه ریل اصلی گرفته شود؛ تصمیم مدیریتی خواهد بود  و اگر انتخاب، ریل فرعی باشد؛ تصمیم اجتماعی. سوزن بان در هر دو صورت، طبق متن تمرین، قانونا مسئولتی جز ادراه و مدیریت حرفه خود ندارد.
 ضمن اینکه، به نوعی مسئولیت اخلاقی خود را قبلا ادا کرده؛ چرا که هشدارهای لازم رو به همه داده حتی اون یک نفر حاضر در ریل فرعی. در نظر بگیریم که حضور افراد غیر مسئول(من جمله کودک) در مسیر ریل، چه فرعی و چه اصلی، غیر قانونی است. اینکه بگوییم کودک روی خط فرعی قانونمند بوده؛ کمی خلط  مسئله  و به نوعی خوراکی است برای قضاوت در مورد تصمیم اتخاذ شذه .
از سوی دیگر به دلیل نبودن فرصتی برای چرتکه انداختن و بررسی گزینه ها (تصمیم گیری بر پایه‌ی سیستم۲)، هر تصمیمی گرفته شود بر پایه‌‌‌‌‌‌ی سیستم ۱ خواهد بود؛ شهودی و آنی.
چراکه اگر فرصت بررسی بود که نیازی به انتخاب دو گزینه نبود؛ حل مسئله هنوز امکان پذیر بود. مثلا دهقان فداکار میشد و باعث توقف قطار میشد یا فرصت رو برای اعلان خطر به بچه ها رو داشت و … بنابراین چون فرصتی نیست تصمیم از نوع سیستم ۱ خواهد بود و البته بعد ها میشود در مورد اخلاقی یا قانونی بودن تصمیم، درقالب سیستم دو جواب محکمه پسند داد یا که محکوم کرد.
این تمرین بسیار عالی بود آنچه که به من یاد داد این بود که:
– قرار گرفتن در موقعیت های این چنینی، ناگزیر هست. در هر مسئولیتی که قرارگرفته ایم یا قرار هست در آینده برعهده بگیریم.
– تاکیدا یاد میدهد که مسئولیت با من است چه قانونا و چه اخلاقا،  حتی اگر بتوان توجیه و ادله‌ی محکمه پسند آورد.
– هشداری میدهد که بعد از قبول مسئولیتی در هر صنفی و مقامی و قبل از اینکه کار من، انتخاب من، تصمیم من، محدود به انتخاب بین بد و بدتر بشود دنبال نقطه ضعف های مدیریتی کاری که برعهده گرفته ام باشم؛ تا در مقام و مرحله‌ی حل مسئله، تلاش حداکثری رو انجام بدهم که در مواقع بحرانی، گزینه های بیشتری، با تبعات کمتر، چه قانونی (برای خودم) و چه اخلاقی و اجتماعی (برای دیگران) در چنته داشته باشم.
-این تمرین به من متذکر میشود که اگر امروز مدیران ما مدام در حال انتخاب بین بد و بدتر هستند؛ یکی از دلایل آن، نبود همین آموزش ها و تمرین هاست.
و در نهایت در مقام حل مسئله ایی بزرگتر این رو فهمیدم که به جای انتقادهای بی ثمر، یا فحش و ناسزا، به همکارم ، مسئول بالاترم نماینده‌ام وزیرم رئیس و دولت و …. در مقام مطالبه‌ی مدام، خواهان این باشم که علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. مسئولیت امروز من شاید (و باید) این است که ابتدا خودم زیر دستم فرزندم رو با این مفاهیم آشنا کنم . و از مقام بالاترم هم آشنا شدن به این مفاهیم رو طلب کنم .
مرسی متمم و مرسی متممی های عزیز.
 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟