Menu
نویسنده مطلب : حسین کاظمی

مطلب مورد بحث:

از ایده تا فرصت اقتصادی: چند سوال برای ارزیابی ایده های کسب و کار


من پروژه   خانم/آقای  الف.شین رو انتخاب کردم:

شرح مختصر ایشون از ایدشون:

رستوران سلامت: برخی غذاها، به ویژه غذاهای سنتی و محلی ایرانی خواص دارویی متعددی دارند که میتوان از آنها به جای داروهای صنعتی برای درمان – و حتی پیشگیری- استفاده کرد. میتوان این کار را از طریق ارائه غذا داروها در یک رستوران انجام داد

برای سوال اول و اینکه آیا اکنون بازاری برای این ایده وجود داره میشه گفت برای هر دو بخش این ایده یا هر سه بخشش به صورت جداگانه بازار هست یعنی افرادی هستن که علاقه مند به رستوان و بیرون غذا خوردن هستند، افرادی هستند که علاقه به خوردن غذاهای سالم یا گیاه خواری دارند و همین طور افرادی هم که پیگیر روش های طب سنتی باشن.

در این که ایده غذای سالم و یا کلا سبک زندگی/لایف استایل سالم واقعا میتونه زندگی عده ای رو بهتر کنه شکی نیست همونطور که برخی جریان هایی که در دنیا ایجاد شده هم میتونه نشون بده این روند رو ، اما درباره اینکه این ایده حاصل دلبستگی شخصی فرد هست یا نه به نظرم نیاز به شناخت بیش تر از ارائه دهنده ایده داره و خوب خود فرد هم با تحلیل خودش میتونه بهتر نظر بده .

به نظرم در مقیاس پذیری سریع این ایده محدودیت هایی وجود داره مثل تمام کسب و کارهای فیزیکی از محدودیت مکان فیزیکی گرفته تا تامین مواد اولیه و نیرو انسانی.

این ایده گویا در دسته ایده ترکیبی جای میگیریه و نظر من اینه این مورد بیش تر از اینکه نقطه قوتی براشون باشه میتونه یک تهدید باشه چون ترکیب سه حیطه که خیلی میتونن با هم فرق داشته باشن و تهدید ها و فرصت های گوناگونی دارن نیاز به کار بیش تری خواهد داشت .

برای مثال میتونم بگم اگر صنعت مواد غذایی و صنعت دارو رو با هم مقایسه کنیم اولین تفاوت در انگیزه مشتریان هست طوری که صنعت مواد غذایی یه جواریی جزو تفریحات و سرگرمی هم میتونه باشه و این که ما در رستوران که افراد برای گذروندن وقت آخر هفتشون یا بودن با دوستانشون میان بخوایم به بحث سلامت هم بپردازیم یکی از تهدید های بالقوس.

علاوه برا این این ایده به سرمایه قابل توجهی برای شروع نیاز داره و در صورت شکست راه های جاایگزین میتونه تبدیل اون روستوران به یک فست فود یا یه رستوارن عادی باشه یا تبدیلش به یک مرکز مشاوره سلامت .

رقبای اصلی هم که مشتریان فرضی شما از گزینه هاشون استفاده میکردن شامل رستوارن ها میشن و مراکز و مشاوره و داروخانه های طب سنتی .

در کل استارت آپ های حوزه سبک زندگی یکی از علاقه مندی های من هم هست و به نظرم با بررسی روند فعلی در سطح دنیا میشه انتظار داشت که روز به روز چنین بازاری بزرگ تر شه .

خیلی دوست دارم شما عزیزان نظرتون رو درباره پروژه من هم در درس ارزش آفرینی بگید.