Menu
نویسنده مطلب : سعید نوایی

مطلب مورد بحث:

اثر مار کبرا - کاربرد تفکر سیستمی در سیاست گذاری


۱) طرح تحول سلامت در دولت یازدهم کلید خورد. این طرح بنا داشت از یه طرف، هزینه‌هایی رو که مردم بابت درمان خودشون می پرداختن کم کنه. از طرف دیگه، مردمی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نبودن، زیر چتر حمایتیِ بیمه قرار بگیرن. ظاهراً هدف دولت هم تا حد خوبی محقق شد و دولت و افراد بیمه‌شده از این طرح رضایت داشتن. بر اساس حرف‌های گفته‌شده در لینک زیر، قرار بود بیمه، شامل پنج میلیون نفر باشه. اما اتفاقی که در عمل افتاد، این بود که – به دلیل مزایای خاصِ طرح تحول سلامت – شش میلیون دیگه به مشمولان این طرح اضافه شدن و بیمه‌ی قبلی خودشون رو رها کردن که بار مالیِ سنگینی رو به دولت تحمیل کرد و کسری بودجه‌ی دولت رو بیش‌تر. در این لینک، بیش‌تر ببینید:

https://goo.gl/f7Qngg

۲) جنگ تعرفه‌ای آمریکا و چین

ترامپ برای کاهش کسریِ تجاریِ آمریکا با چین و حفاظت از حقوق معنویِ کالاهای تکنولوژیک آمریکایی، اقدام به وضع تعرفه بر کالاهای چینی کرد. چینی‌ها هم مقابله به مثل کردن  – البته بدون اینکه شعار خاصی سر بِدَن – بر روی کالاهای آمریکاییِ وارداتی، تعرفه وضع کردن. وارداتِ برخی محصولات کشاورزی رو قطع کردن؛ از جمله سویا. این موضوع موجب اعتراض کشاورزهای آمریکایی شد. به همین دلیل، ترامپ ناچار به پرداخت یارانه به اون‌ها شد. ظاهراً این یارانه بیش‌تر از عواید ناشی از افزایش تعرفه بر کالاهای چینی شد. در این لینک، بیش‌تر بخونید:

https://t.me/Economics_and_Finance/671

اینها مواردی هستن که به نظرم، می‌تونه ناشی از این موضوع باشه که اولین اثر تصمیم در نظر گرفته شده و از زنجیره‌ی رویدادهای بعدیِ متأثر از تصمیم، غفلت کردن.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟