Menu
نویسنده مطلب : اکرم سلطانی

مطلب مورد بحث:

حافظه برای طراحی


نمیدونم چقدر این درس رو درست متوجه شدم اما بنظرم استعداد حافظه طراحی با مهارت طراحی متفاوته. به این معنی که اگر شما نقاش پرتره خوبی هستین و یا منظره ی زیبایی با رنگ روغن می تونین بکشید، اگر میتونین راندو معماری یا طراحی محصولی رو به زیبایی ارائه بدید،  دال بر حافظه طراحی بالای شما نیست. بلکه شما تونستین صرفا با تمرین مهارت طراحی رو کسب کنید. در زمینه طراحی فقط زیبایی (استتیک) دارای اهمیت نمی باشد بلکه در هر زمینه ای پارامترهای مختلفی درگیر هستند. مثلا:

زیباسازی شهرداری به شما پیشنهاد طراحی یک نیمکت برای پارک رو داده. اگر شما کسی باشید که صرفا مهارت طراحی بالایی داره، یک نیمکتی فقط زیبا طراحی خواهید کرد و به زیباترین شکل ممکن ارائه خواهید کرد. ولی اگر شما دارای استعداد طراحی باشید، علاوه بر زیبایی نیمکتی طراحی خواهید کرد که با پارامترهای محیطی، فرهنگی، ارگونومی تطابق خواهد داشت.

بنظرم استعداد  طراحی خودش یه جور آنالیزه و بر زیبایی خلاصه نمیشه. کما اینکه طراحان مشهور و بنام در زمینه هایی مثل معماری و طراحی خدمات و محصول، دارای مهارت طراحی به اون صورت نیستن  و با ساده ترین خطوط بهترین ها رو خلق میکنن. مثال زیر نمونه طراحی با دست طراح معروف کریم رشیده که با خطوط ساده به نتیجه دلخواهش رسیده:

طراحی دستی

حافظه برای طراحی

محصول نهایی

حافظه برای طراحی