Menu
نویسنده مطلب : نیلوفر کشاورز

مطلب مورد بحث:

ماجرای الاغ بوریدان | اهمیت انتخاب تصادفی در زمان تردیدهای شدید


من در گذشته اونقدر اطلاعات جورواجور و از منابع مختلف جمع آوری میکردم که تقریبا زیر بار اون همه اطلاعات هیچ تصمیمی نمی تونستم بگیرم.

اما چند وقتی است در شرایط یکسان برای دو گزینه چند تا کار می کنم که بتونم حداقل تصمیمی بگیرم که تصمیم خودم باشه نه تصمیم محیط یا شرایط برای من:

– چند تا منبع محدود و قابل اتکا برای خودم پیدا می کنم و فقط از اونا کسب اطلاعات می کنم و عامدانه بقیه کانال های کسب اطلاعات رو می بندم. یعنی یک نقطه اپتیموم برای خودم از قبل ست می کنم و بهش پایبند می مونم.

– یک محدوده ریسک و ضرر رو که برای خودم قابل قبوله در نظر می گیرم و خودمو براش آماده میکنم. گاهی هزینه های بعد از تصمیم گیری هم زیاد هستند ولی حداقل من یک مینیمم توی ذهنم هست که براش آماده بوده ام و موقع ضرر فقط نگران اون پارت جدید و افزوده شده ی ضرر هستم .

 

مثالی که چند ماه پیش برام پیش اومد:

برای یک سفر خارج از کشور نیاز به مقدار نسبتا قابل توجهی دلار داشتم. از یک طرف ممکن بود خود سفر کلا کنسل بشه و از طرف دیگه اونقدر نوسانات بازار دلار وحشتناک بود که گاه به دقیقه نرخ عوض میشد. در یک فاصله کوتاه افت و خیزهای وحشتناک آن تصمیم گیری را برایم سخت کرده بود. بنابراین چند روزی مثل الاغ بوریدان بین خریدن دلار و نخریدن و صبر کردن درگیر بودم. استرس گرفته بودم.

تصمیم گرفتم یک محدوده ضرر برای خودم تعریف کنم و بعد پولم را دو بخش کردم. بخشی را همان روز به دلار تبدیل کردم. بخشی را گذاشتم نزدیک به زمان سفر تبدیل کنم. در کل چند میلیونی ضرر کردم، چون به یکباره دلار افت قیمت شدیدی پیدا کرد، اما در همان زمان پیدا کردن صرافی که حاضر به فروش آن مقدار دلار باشد زیاد کار آسانی نبود. بعدترها باز قیمت بالا رفت و عملا با مقداری که در زمان افت دلار با بقیه پول خریده بودم بخشی از ضررم جبران شد.

با محاسبات خودم اگر صبر کرده بودم، ممکن بود ضرر مالی ام چند ده میلیونی باشد نه چند میلیون.