Menu
نویسنده مطلب : صدرا علی آبادی

مطلب مورد بحث:

آقای دونالد ترامپ! اپل به آمریکا مهاجرت نمیکند


پیمان عزیز لطف کردند و در مورد صنایع نظامی و کشاورزی توضیح خوبی دادند.در مورد باقی صحبت هایی که فرمودید چند نکته باید بگم.

یک : استدلال قیمت تمام شده کاملا درست است. یک آیفون معرفی شده در سال جاری حدودا ۴۰۰  دلار حاشیه سود برای اپل دارد. در چند سال گذشته بدلیل فشار اندروید و استراتژی های خود اپل متوسط حاشیه سود آیفون ها پایین آمده است. (مثلا معرفی ایفون SE). ضمنا خود فروش اپل هم از سه ماهه پیش در حال کاهش است. مجموع این دومورد به معنی کاهش درآمد اپل کاهش سود و کاهش ارزش سهام است. حالا فرض کنیم که افزایش دستمزد کارگران هم بر این کاهش درآمد تاثیر بگذارد. چنین چیزی به هیچ وجه برای وال استریت قابل قبول نخواهد بود. ضمن این که تغییر سرزمین مونتاژ کننده صرفا به دستمزد کارگر محدود نمیشود. ایجاد خطوط تولید کار هزینه بری است. چنین کاری قیمت تمام شده آیفون ها بسیار بیشتر از آنچه تصور میکنید بالامیبرد. (حتافرض بگیرید که ده دلار باشد. آن را ضربدر فروش سالیانه اپل کنید تا متوجه شوید چه حجم پولی از دست خواهد رفت)

دو: فرموده اید که دلیل اصلی خرید محصولات اپل قیمت آن ها نیست و حتا ممکن است افزایش قیمت موجب افزایش فروش آن ها شود. وا عجبا. حتا یک سنت. تاکید میکنم اگر اپل میدانست با حتا یک سنت بالابردن قیمت میتواند به فروش بیشتری دست پیدا کند از انجام این کار فروگذار نمیکرد. مگر این که بفرمایید از آن ها تحلیل بهتری از بازار و قدرت برند اپل دارید که آن حرف دیگری است.

 

سه: روضه ی اقتصاد چین رشد خواهد کرد را شما به عنوان نفر اول نمیخوانید. بله اقتصاد چین رشد خواهد کرد، اما تولید ثروت در چین هیچوقت آنقدر نخواهد شد که طبقه ی متوسط به شکلی که در آمریکا میبینیم در آن شکل بگیرد. در واقع با توجه به منابع زمین و افق دیدی که در دسترس ماست چنین امری غیر ممکن است. حتا مسئولین چینی هم این را میدانند. اما بله باشما هم نظرم. متوسط دستمزد کارگران در چین به مرور افزایش خواهد یافت که منجر به افزایش اندک (در مقایسه با ساخت و گرداندن چیزی شبیه فاکسان در آمریکا)قیمت تمام شده خواهد شد. اما نکته جالب دیگری هم وجود دارد. سرمایه گذاری و تمرکز چین روی رباتیک بیشتر از هرکشوری دیگری است و آن هم به یک هدف است، ساخت کارخانه های خاموش. کارخانه هایی که نیاز به لامپ ندارند چرا که ماشین هایشان نیاز به دیدن ندارند. چینی سخت تلاش میکنند که کارگر را با ربات جایگزین کنند تا بتوانند بهترین و به صرفه ترین کشور برای اسمبل محصولات بمانند. این نیازمند میلیارد ها دلار سرمایه گذاری و تحقیقات است که مسلما در اهداف اولویت دار کشور آمریکا نیست. اما برای چین هست چرا که میخواهد جایگاهش را از دست ندهد.

چهارم: اتفاقی که برای ژاپن و کره جنوبی افتاد؟؟ ببخشید چه اتفاقی؟ محور تمایز چین با آن ها نیروی کار است. مجموع جمعیت ژاپن و کره جنوبی چقدر میشود؟ دو اقتصاد دانش بنیان را با اقتصاد سرتاپا متفاوت چین مقایسه میکنید. فکر میکنم امروز بخش بزرگی از تلاش چینی ها در این است که شبیه به ژاپن و کره جنوبی شوند. به تولید کننده تکنولوژی تبدیل شوند به جای اسمبل کننده و تا حد زیادی موفق هم بوده اند.

 

پنجم: استثمار؟تعریف استثمار چیست؟ با ذهنیتی که شما از استثمار دارید احتمالا متمم در حال استثمار ماست به هر حال هر کلمه ای که اینجا نوشته میشود تولید محتوا است و تازه برای آن پول هم میدهیم. فاکس کانِ تحت استثمارِ اپل کارخانه شارپ را خریده. حق تولید برند نوکیا را خریده و بعید میدانم در قرن ۱۹ که این واژه ها کاربرد داشتند فرد تحت استثمار میتوانست این قدر قدرتمند شود.