Menu
نویسنده مطلب : مریم حسین پور

مطلب مورد بحث:

تعریف سیستم و تفکر سیستمی


این روزها زیاد از کمپینهایی می شنویم که برای کمک به درمان کودکانی با بیماری خاص بوجود آمده اند(مثلا بیماری SMA). و معمولا این گلایه در آنها مطرح می شود که چرا دولت هزینه سنگین درمان این بیماران را متقبل نمی شود.

سیستم درمانی که بخش عمده مسئولیت آن به عهده وزارت بهداشت و بیمه هاست، سیستم بسیار بزرگی است که تمام مردم اجزای آن را تشکیل می دهند(فارغ از مشخص نمودن اجزا که شامل کادر درمان، سیاست گذاران و… می شود). این سیستم بودجه و امکانات محدود و مشخصی دارد که باید با آن، حداکثر خدمات ممکن را به همه مردم ارائه کند.

درست است که جان و سلامت هر انسان بسیار باارزش است و باید برای حفظ آن تلاش کرد ولی نمی توان این مساله را انکار کرد که پرداخت هزینه های گزاف برخی بیماری های خاص، امکان درمان تعداد بسیار زیادی از مردم را می گیرد. به نظر من انتظار مشمول بیمه شدن برخی داروها، به نوعی سیستمی فکر نکردن است. چون گاهی درمان یک بیمار با هزینه سنگین یعنی درمان نشدن دهها بیمار دیگر که امکان بهبود بالاتری هم نسبت به بیماری های خاص دارند.(اعضای بیشتری از سیستم به خاطر اعضای کمتر، نادیده گرفته می شوند)

مثلا برای ارزیابی اقتصادی دارو، یکی از معیارها این است که با بودجه مشخص، چگونه می توان بیشترین تعداد بیمار را تحت درمان دارویی با حداکثر کارایی قرار داد. بنابراین برخی داروهای گران که شاید کارایی بالاتری هم داشته باشند، حذف می شوند.

پی نوشت: در ارزیابی اقتصادی دارو، فاکتور های متعددی در نظر گرفته می شود که می توان آن را در جهت سیستمی فکر کردن دانست.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟