Menu
نویسنده مطلب : نرگس سفید

مطلب مورد بحث:

درباره مصرف پلاستیک و حفظ محیط زیست | تجربه‌ ذهنی


بنظر من گرفتن عوارض از مصرف کننده در این مورد آنچنان کارساز نیست. مانند مواردی که دیده شده توی کشورمون، در مورد مصرف حاملهای انرژی، جرایم رانندگی و … مثلن میگن فلان کارو میکنم عوارضشم میدم. پول خودمه!!! (به زبان ساده)

درحالیکه بنظر میرسه اگر بجای تقاضا به سمت عرضه توجه کنیم و عوارض رو بصورت مالیات بر تولید کنندگان وسایل پلاستیکی یا معافیت مالیاتی بر تولید کنندگان وسایل دوستدار محیط زیست اعمال کنیم، شرایط چه از نظر افق زمانی و چه از نظر محدوده اثر، بهتر خواهد بود.

به این صورت که تولید کنندگان وسایل پلاستیکی بخاطر تامین مالیات بیشتر خود مجبور میشوند قیمت محصولات خود را بالاتر ببرند و مصرف کننده ترجیح میدهد محصولات دوستدار محیط زیست خریداری کند. تولید کنندگان این محصولات نیز با صرفه جویی حاصل از معافیت مالیاتی خود میتوانند کیفیت و میزان تولید محصولات خود را بالاتر برده با قیمت را پایین تر بیاورند و سهم بیشتری از بازار بگیرند. یا با اختصاص بودجه بیشتر به بازاریابی و ایجاد کمپینهای محیط زیستی در آگاهسازی جامعه نقش ایفا کنند و همزمان سودآوری بیشتر برای کسب و کار خود ایجاد کنند که در طولانی مدت سبب ایجاد توسعه پایدار خواهد شد :)

یکی از باگهای حکم فیلسوف این داستان هم از نظر من این هست که محاسبه میزان مصرف پلاستیک یک خانواده بسیار سخت و حتی غیر ممکن است!