Menu
نویسنده مطلب : ناهید عبدی

مطلب مورد بحث:

برای مشورت در تصمیم گیری به چه کسانی مراجعه می‌کنید؟


از بین موارد مطرح‌شده فکر می‌کنم بشه گفت گاهی اوقات بیشترین سوگیری متوجه مشورت با کسانی باشه که از ما جلوتر هستند. این سوگیری می‌تونه از طرف خودمون یا فرد مقابل باشه.
 
همین‌طور احتمال داره کم خاصیت‌ترین مشورت، متوجه مشورتی باشه که از خانواده و کسانی می‌گیریم که ارتباط احساسی جدی با ما دارند. اعضای خانواده ممکنه ریسک‌های انجام دادن کار رو خیلی بزرگ‌تر از حد واقعی و مزایای حاصل از این ریسک‌ها رو بی‌مقدار و کوچیک جلوه بدن تا حتی‌الامکان ما رو از روبه‌رو شدن با (به‌ظاهر) خطرات پیش رو منصرف کنن.
 
 
مطمئناً نمی‌شه تقسیم‌بندی مطلق و حتی منطقی در مورد مشورت کردن یا نکردن برای موقعیت‌های مختلف ارائه داد اما شاید بهتر باشه برای انتخاب گزینه‌هایی که امکان مشورت کردن باهاشون وجود داره، قبل از اقدام برای مشورت کردن برای خودمون صورت‌مسئله رو به‌صورت شفاف مطرح کنیم و دلایلی خودمون رو راجع به ترجیحاتی که در ذهن داریم، پیش از شنیدن حرف‌های طرف مقابل یادداشت کنیم. همین‌طور دقت کنیم که تا حد امکان گزینه‌های پیش‌رو رو به‌طور دقیق و با دید بازتری فهرست کنیم و دچار خطاهای فهرست کردن آلترناتیوها نشیم.
 
بعد از مشورت گرفتن هم می‌تونیم با نوشتن مجدد از دلایلی که روی نظر قبلی‌مون پافشاری داریم یا دلایلی برای صرف‌نظر کردن از اون افکار، دید رونش تری نسبت به مسئله پیدا کنیم.
 
اما در کل شاید بشه گفت مشورت گرفتن می‌تونه یک بخش بسیار مهم و البته کوچک از یک تصمیم بزرگ باشه.
 
برای گرفتن تصمیمات بزرگ تنها نمی‌شه به مشورت گرفتن از دیگران (هرچند دیگرانی که صلاحیت کافی در این زمینه دارند) بسنده کرد. هیچ‌کسی به شرایط و دیدگاه و خواسته‌های ما به‌اندازۀ خودمون واقف نیست و به همین دلیل هیچ فردی جز خودمون نهایتاً نمی‌تونه تعادل مناسب رو بین گزینه‌های مختلف برقرار کنه.
 
 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟