Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

آشناسازی و آشنایی زدایی در نویسندگی


* من فکر می‌کنم همه‌ی دانشمندانی که در حوزه‌های مختلف علمی با تحقیقات‌شون واژه‌های جدیدی رو برای درک مفاهیمی که از قبل وجود داشته, به‌وجود آوردن و یا کلمه‌ای که از قبل وجود داشته رو با معنی جدیدی به‌کار بردند, در آشنایی‌زدایی توانمند هستند.

به طور مثال, نسیم طالب با ایجاد واژه‌ی پادشکنندگی (antifragility), کمک می‌کنه که مفاهیم مقاوم بودن و ابهام در سیستم‌ها رو که از قبل وجود داشته و همه یه جورایی تجربه‌اش کردن, بهتر ببینیم و درک کنیم.

همینطور به نظرم واژه‌ی المنت که توسط کن رابینسون در حوزه‌ی جدیدی به کار برده شده, باعث میشه که مفاهیم لذت و رضایت و موفقیت و رسیدن به اوج اون‌ها, از زاویه و دیدِ جدیدی بهشون نگاه بشه.

* همچنین فکر می‌کنم مدل‌سازی یکی از مصداق‌ها و مثال‌های خوب آشنایی زدایی می‌تونه باشه. چراکه به درک مسائل و موضوعات مختلف از زاویه‌ی جدید کمک میکنه.

مثل مدل تحلیل رفتار متقابل که برای حالات مختلف انسانی که همیشه وجود داشته مدل جدیدی ارائه می‌کنه.

* در سایر حوزه‌های هنری, به جز شعر و ادبیات, هم نمونه‌های فراوانی در متمم وجود داره.

مثل عکس‌های خلاقانه و یا کاردستی با قاشق و چنگال, که بیانگر این هستند که هنرمندانِ به‌وجود آورنده‌شون نگاهی غیرمعمول و نامتعارف و خلاقانه به چیزهای معمولی و عادی دارند.

به نظرم این سبک کارهای هنری باعث میشه که “غبار عادت از چشمان ما زدوده بشه” و به اشیا و موجودات زنده‌ی اطرافمون, حتی اگر شده به طور موقت, با نگاهِ نویی بنگریم.

به طور کلی برای توانمندی در آشنایی‌زدایی, در همه‌ی حوزه های هنری, فکر می‌کنم داشتن خلاقیت شرط لازم هست.

‌* و در آخر اینکه, به نظرم خودِ کلمه‌ی آشنایی زدایی که فکر می‌کنم  (مطمئن نیستم), جناب شفیعی کدکنی اولین بار ترجمه‌اش کردن, مصداقی از آشنایی زدایی هست.

یک واژه و نگاه جدید به مفهومی قدیمی.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟