Menu
نویسنده مطلب : محمدرضا محمدی

مطلب مورد بحث:

هنگام گفتگو با خود، در خودتان هستید یا کنار خودتان؟


من این تمرین رو قبلا انجام دادم.

خاصیت این تمرین اینه که بعد از مدتی نوشتن، ما این توانایی رو پیدا می‌کنیم که لحظه‌ی ورود افکار به مغز رو متوجه بشیم. و البته به ذهن‌اگاهی هم کمک شایانی می‌کنه. چونکه وقتی ما متوجه ورود افکار بشیم خواهیم توانست بعد از مدتی افکارمون رو «مشاهده» کنیم.

من درباره‌ی دو متد درمانی روانشناسی مطالعاتی داشتم. تحلیل رفتار متقابل (TA) و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT). جفتشون حرفشون اینه که ما توانایی حذف افکار مزاحم رو با جلوگیری از اونها، سرزنش خود، غر زدن یا هر عمل دیگه‌ای نداریم. این افکار به صورت اتوماتیک وارد ذهن ما میشند. از داخل حافظه و مغز هم قابل پاک شدن نیستند.

اما بعد از مدتی مشاهده‌ی افکار و احساسات و در کنارشون زندگی کردن و البته بی‌محلی کردن به اونها، خود به خود این افکار کمتر به ذهن هجوم میارند. اگر هم به ذهن بیان ما این توانایی رو داریم که با اونها آمیخته نشیم  و با وجود اونها به زندگی خودمون ادامه بدیم.

به دوستان عزیز متممی توصیه می‌کنم حتما کتاب‌های «وضعیت آخر» و «ماندن در وضعیت آخر» رو مطالعه کنند. این کتاب‌ها رو به نظر من هر کسی باید حداقل یک‌بار در عمر خودش مطالعه کنه تا اولا بدونه که سرمنشا گفتگو‌های درونی چیه و از کجا میاد. و بعد از اون بتونه با وجود اونها در بالغ‌ترین حالت ممکن زندگی رو پیش ببره.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟