Menu
نویسنده مطلب : کیان

مطلب مورد بحث:

مدیریت تقاضا چیست و چرا انجام می‌شود؟


آنچه  که  حین خوندن مطلب به ذهنم رسید این بود که به جای مدیریت تقاضا بهتره هدایت تقاضا را جایگزین به کار ببریم. یعنی در توزیع منابع و امکانات طوری رفتار کنیم که کمترین ترافیک تقاضا بوجود بیاد….

به عنوان مثال برای سفر و گردشگری به جای اینکه شمال رفتن و ویلا گرفتن به عنوان ترافیک تقاضا به سیستم فشار وارد کنه می شه با تبلیغات، بستر سازی، فرهنگ سازی، ایجاد امکانات مناسب فضاهای دیگری رو برای سفر و تفریح به متقاضی ارائه کرد تا حجم انبوه خواسته های هیجانی در زمان های خاص فقط به یک سمت جاری نشه. البته این کار نیاز به برنامه ریزی ، امکان سنجی و … داره که به هر حال باید انجام بگیره

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

در مورد تمرین با اجازه دوستان و مدیر  من مثال و راه کارهایی از مدیریت و هدایت تقاضا ارائه میدم.

۱- استفاده از پهنای باند اینترنت: مدیریت مصرف در اینترنت بحث مهمی هست که نیاز به توجه و هدایت مصرف کننده به شیوه درست داره. با توجه به کمبود پهنای باند این نیاز احساس می شه که در مورد مصرف حجم اینترنت و اشغال پهنای باند تقاضاهای ارسالی مدیریت بشن. تمام کارهایی که د راینترنت انجام می شه از یک جنس نیستند و هر کدام حجم مشخصی از پهنای باند رو اشغال می کنند.

دانلود کردن یک فیلم پهنای باند زیادی می خواد ولی در عوض چک کردن ایمیل و یا وب گردی نه. خوب می شه با توجه به ترافیک خط ،این کار رو مدیریت کرد و به کاربر آموزش داد که فیلمت رو در ساعات ابتدایی بامداد که اکثر افراد خواب هستند وسرعت تبادل دیتا بالاست دانلود کن و ایمل ها رو اول صبح که همه دارن این کار رو می کنند و ویدئو کنفرانست رو عصر که اکثر کارهای اداری تموم شده اند و باند تقریبا آزاد هست…

برای این منظور شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنتی اکثرا حجم استفاده شده بامدادی ( ۱ شب تا ۶ صبح) رو رایگان ارائه میدن…

پ.ن. توضیحات شرکت پارس آنلاین در این زمینه مفید هست.

۲- مدیریت مهاجرت: این هم نوعی از تقاضا است که در اکثر مواقع به دلیل نیاز به کار، امکانات، رفاه و …. بوجود میاد. اگر تمام صنایع در شهر های بزرگ و اطراف اون متمرکز بشن و به فراخور اون امکانات و رفاه نسبی در این جاها بوجود بیاد و انباشت ثروت رخ بده مسلما هر کسی دلش می خواد که در این مراکز زندگی کنه( مشکلی که از نظام حکومتی قبل بوجود اومده بود و گویا در موردش پیش بینی و برنامه ای وجود نداشت و در سالهای بعد دامن گیر جامعه و حکومت شد.)

کاری که از ۲۰ سال پیش و یا بیشتر از اون صورت گرفت، این بود که تاسیس واحدهای  صنعتی  رو در شعاع ۱۲۰ کیلومتری پایتخت و مراکز مهم صنعتی کشور ممنوع کردند و امکانات و تسهیلاتی رو به صاحبان صنایع دادن تا تقاضای کار و مهاجرت رو در شهرهای کوچکتر و روستاها هدایت و مدیریت کنند.