Menu
نویسنده مطلب : مهران ع

مطلب مورد بحث:

رویدادهای اطراف ما، چگونه الگوهای ذهنی و مدل ذهنی ما را می‌سازند؟


۲) کمی تلخ است اما می توانم بگویم که آن قدر رویداد دروغ گفتن در بین صاحبان مشاغل هنگام فروش و تبلیغ محصولاتشان دیده‌ام که ذهنم این الگو را استخراج کرده است:  رو حرف فروشنده‌ها زیاد حساب نکن.

و مورد شیرین: آن قدر محبت بی شیله پیله از مادر‌های مختلف نسبت به فرزندانشان دیده ام که الگوی محبت بی چشم داشت فقط از آن مادران است، برای من یک الگوی ذهنی محسوب می شود.

مثال دیگه:‌ آن قدر رزومه‌های عجیب و خالی از واقعیت دیده ام که اعتباری برای رزومه‌ای که صاحب آن دارای مهارت‌های زیاد و در حد اعلا معرفی شده، قائل نیستم البته در حرفه‌ی خودم.

بخوام کمی بیشتر بازش کنم. رزومه‌های زیادی را دیده ام که جمع مهارت‌های صاحب آن و همچنین وسعت تجربه و حتی علومی که فرد مورد نظر، ادعای تسلط بر آن‌ها را دارد، به قدری متنوع، عمیق و نیازمند سالیان دراز استخون خورد کردن هستند، که روی کاغذ هم نمی شود آن همه کمال را برای این همه آدم ، آن هم در کشوری که قحط الرجال نیروی فنی است، باور کرد.  البته فقط رزومه‌ها باعث این الگو نشده اند، مصاحبه‌ هم بخشی از رویداد بوده است.

 

۳) سایت خبری فارسی اما متعلق به اون ور آب. تعیین مصداقش با خودتون!

 ببینیم امروز چه توطئه و فتنه ای در سر دارند و چه خبر کذبی را می خواهند بولد کنند؟ ( مدل ذهنی توطئه محور و معاند‌پندار )
آخرین اخبار مهم امروز چیست؟‌ ( مدل ذهنی علاقمند به اخباری که از این کانال پخش می شوند )
پر بازدیدترین تیترها و خبرها کدامند؟ ( کسی که حوصله و وقت کمی دارد و به تیتر پربازدیدها بسنده می کند )
این خبرگزاری از کجا ساپورت می شود؟و چرا؟ ( همان گروه اول اما با دیدی اقتصادی)
چگونه این سایت خبری در مقایسه با خبرگزاری‌های داخلی، در یک خبر مشخص تیتر می زند؟ ( ژورنالیستی، علاقمند به رسانه‌ها و تخصصی)
خبرهای جنجالی و ممنوعه‌ی امروز کدامند؟ ( علاقمند به ناگفته‌ها و سانسورشده‌ها)

۴) در مورد حدس مدل ذهنی از کلمات

مثلا کسانی که به شکل مشهودی از کلمات پارسی در محاوارتشان استفاده می کنند، و به ندرت محاورات رایج عربی و دینی را بکار می برند، شاید بتوان در موردشان حدس زد که:

حس ملی گرایی قوی دارند
به ایران باستان زیاد علاقمند هستند
مدل ذهنی مذهبی در آن ها کم رنگ تر است
با حکومت فعلی (حداقل کمی) زاویه دارند
علاقمند به احیای فرهنگ ایرانی ناب هستند
به ادبیات و زبان فارسی خیلی علاقمندند

 

 

در مورد این تمرین آخر یاد یک داستان کوتاه افتادم که مضمونش این بود:

استادی یک پایش صدمه دیده بود و ظاهر خوبی نداشت و پای دیگرش نرمال و زیبا بود. این استاد برای اینکه اطرافیانش را فیلتر کند و فقط با کسانی وقت صرف کند که مدل ذهنی مثبت نگر و زیبابین دارند، دست به ابتکاری زده بود و در دو مرحله افراد را آزمایش می کرد. اول غیرکلامی به این شکل که در برخورد اول به این توجه می کرد که فرد مورد نظر به کدام پا بیشتر خیره می شود و در مرحله دوم، نگاه میکرد که او در باره کدام پای او ابتدا صحبت می کند. به این شکل می توانست حدس بزند که این فرد نسب به کدام نیمه لیوان حساس تر است. به نوعی مدل ذهنی آن را حدس می زد.