Menu
نویسنده مطلب : سمانه هرسبان

مطلب مورد بحث:

عمل زدگی: یکی از مشکلات سازمانها در مرحله نوزادی


۱٫     من خیلی مواقع در زندگی شخصی ام، شتاب زده عمل می کنم. مخصوصا بعضی اوقات که از انجام دادن کاری می ترسم، یا در انجامش مردد هستم، سعی می کنم اصلا فکر نکنم و فقط عمل کنم. مثل خرید؛ بعضی وقتها در خرید چیزی دو دل هستم. سعی می کنم اصلا فکر نکنم که آیا لازم دارمش یا ندارم، آیا به این قیمت می ارزه یا نه؟ فقط می خرم.وقتی به خودم می آم می بینم خریدمش. یا مثلا یه بار یادمه می خواستم از ارتفاع زیادی بپرم تو استخر. دیدم دارم هرچی بیشتر فکر می کنم بیشتر می ترسم. برای چند لحظه اصلا فکر نکردم و فقط عمل کردم و پریدم. وقتی به خودم اومدم دیدم داخله استخرم.(خوشبختانه اتفاق بدی برام نیفتاد)

۲٫   یکی از آشنایانم تصمیم به راه اندازی یک کشتارگاه گرفته بود. برای شروع تصمیم گرفت که یک زمین مناسب بخرد. متاسفانه پول کافی برای خرید زمین را نداشت و برای همین تصمیم گرفت که وام بگیرد. برای وام نیاز به سند داشت. پس از مذاکره با یکی از دوستانش قرار شد که دوستش طی یک سری قول و قرارهایی که با هم گذاشتند، سند خانه اش را برای رهن در بانک به او بدهد. آشنای مذکور نیز بسیار شتاب زده زمین را معامله کرد و مقدار پول زیادی را به عنوان قسط اول زمین پرداخت کرد. اما متاسفانه دوستش پشیمان شد و سندش را برای دریافت وام به او نداد و او مجبور شد معامله زمین را بهم بزند و طبق قراری که در معامله گذاشته بودند در صورتی که معامله بهم بخورد، میزان پول پرداختی توسط خریدار زمین زمانی به او بازگردانده می شود که زمین دوباره به فروش رود. تا انجا که من می دانم الان بعد از حدود ۱۴ سال هنوزپولش برگردانده نشده است.

۳٫  به نظر من از علت های دیگر بحران عمل زدگی، می توان به “سریع تر رسیدن به نتیجه” اشاره کرد. اینکه بدانی کار موفق می شود یا نه؟ سریعتر عمل می کنی تا سریعتر نتیجه مشخص شود.  از علت های دیگر همان طور که خیلی از دوستان گفتند می توان  “عقب نیفتادن از رقبا” را نام برد. می توان به “محدودیت های زمانی” نیز به عنوان یک علت دیگر اشاره کرد.

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟