Menu
نویسنده مطلب : ساجده ممتازیان

مطلب مورد بحث:

تفکر نقادانه در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟


یه تجربه ی کاری

به عنوان کسی که در زمینه ی مسائل روان شناسی و زندگی شخصی به افراد مشاوره میدم بارها با این وضعیت رو به رو شدم که افراد معمولا توی تشخیص مسئله ی  خودشون اشتباه میکنن. مسائل زیادی رو (مرتبط و غیر مرتبط) مطرح میکنن و گاهی هم انتظار دارن مشاور برای هرکدوم یه راه حل جادویی پیشنهاد بده

از طرف دیگه من به عنوان مشاور در حین گوش دادن و استنباط گفته های مراجع هم باید مراقب سوگیری ها و تفکر قالبی و خطاهای شناختی احتمالی توسط خودم  و ارزیابی کارآمد بودن مدل ذهنی ام برای بررسی مشکل مراجع باشم و هم انتظارات موثری که مراجع از فرایند مشاوره داره رو از انتظارات غیرموثرش جدا کنم . ذهنیت های اشتباهش رو شناسایی کنم و مدل ذهنی ش رو  تا جای ممکن به درستی بشناسم و…(البته این چالش ها مربوط به ابتدای جلسه است . در ادامه وقتی میبینم مراجع با باورهای خودش پیوند قوی عاطفی هم داره و نمیتونه نظرش رو از احساسش جدا کنه کار تاحدی پیچیده میشه )

 

خیلی وقتا به این نتیجه رسیدم که مراجع من اگه فقط همین توانایی رو به دست میاورد که افکار و باورها و ذهنیت های خودش رو ارزیابی کنه چقدر سریع تر و ساده تر میتونست مسائل اش رو حل کنه ( و وقت و انرژی من هم بیشتر صرف تجزیه و تحلیل مسئله ی اصلی  میشد)

 

پی نوشت:  یاد این جمله ی استاد عزیزم_ دکتر یحیی سیدمحمدی افتادم که به ما آموختند :
“روان شناس کارآمد شدن به سطح خیلی بالای پردازش شناختی نیاز دارد . دانش مهم است  نه مدرک .انگیزش درونی می خواهد نه انگیزش بیرونی”.

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟