Menu
نویسنده مطلب : کیان اعظمی

مطلب مورد بحث:

تجربه ذهنی | مشارکت در درآمد فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها


اشکالی که در آموزش رشته‌های مهندسی در دانشگاه‌ها به خصوص ایران وجود داره این هست که حد و اندازه‌ی خودشون و چارچوبی که درش قرار دارند رو درک نمی‌‌کنند. برای همین ارتباط خودشون با واقعیت دنیای اطراف رو از دست می‌دند و نیازهای جامعه رو نمی‌فهمند و آموزش‌هایی می‌دند که به درد اون جامعه نمی‌خوره.
مثلا یادمه در دوران لیسانس تو رشته مکانیک بچه‌ها می‌رفتند روی پروژه‌هایی مثل آسانسور فضایی، یا ربات‌های عجیب و غریب تِز یا پروژه‌اشون رو کار می‌کردند. یا مثلا درس‌هایی مثل نانو سیالات رو به بچه‌ها یاد می‌دادند که جز در برخی مراکز پیشرفته‌ی تحقیق و توسعه دنیا کاربرد زیادی براشون وجود نداره.
علت هم این هست که چنین موضوعاتی مقاله‌‌خیزترند و وقتی سیستم پاداش و پیشرفت در دانشگاه بر اساس مقاله نوشتن باشه و نه تولید ثروت و ارزش چنین آموزش‌های پوچی هم به طور طبیعی به وجود میاد.
من اگر قرار بود در یک دنیای خیالی، سیستم یک دانشگاه رو بچینم سعی می‌کردم بخش زیادی از نمره ارتقا علمی رو به قراردادهایی که استاد دانشگاه با صنعت اون کشور می‌بنده و ارزش و پولی که برای دانشگاه میاره اختصاص بدم و بخش کمی رو هم به تحقیقات و مقالاتش.
اگر دانشگاه‌ها بتونند از صنایع ثروت‌ساز کشور پول بگیرند و به ازای اون آموزش‌هایی رو بدند که به درد اون صنعت خاص می‌خوره واقعا می‌تونند کمک کننده باشند.
وقتی صنعت در حد دُرشکه‌سازی هست، منِ دانشگاه باید برم دنبال درشکه‌سازها که به درد اون جامعه می‌خورند و ازشون برای تامین هزینه‌های آموزشی کمک بگیریم و به جای درس دادن دینامیک اُربیتالی برای سفرهای فضایی برم دینامیک درشکه برای سفرهای خاکی رو بهشون درس بدم که به درد صنعت درشکه‌سازی بخورند.
اینطوری هم باعث پیشرفت صنعت درشکه‌سازی می‌شم که شاید روزی به سفرهای فضایی هم منجر بشه و هم اینکه فارغ‌التحصیلانی رو تربیت کردم که به درد اون جامعه می‌خورند و می‌تونند ثروت جدید خلق کنند.
در چنین شرایطی شاید دانشگاه بتونه قرار دادی رو با دانشجویان ببنده که بخشی از درآمد خودشون رو برای مدت ۱۰ سال به دانشگاه پس بدند. به این خاطر که دانشگاه هم مهارت‌هایی رو بهشون آموزش داده که وارد دنیای کار بشند یا خلق ثروت کنند. و هزینه‌ی این آموزش‌ها رو هم صنعت کشور پرداخت کرده.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟