Menu
نویسنده مطلب : زهره جلالی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


1) کسب و کار مورد نظرتان را به صورت مختصر شرح دهید.
کسب و کاری که به نظر من در فضای کنونی کشور، با توجه به شرایط اقتصادی، یک پلتفرم فعال در حوزه اینشورتک(insurtech) است. به نظر من در سالهای اخیر شرکت های زیادی با هدف بهبود خدمات به مشتری اقدام به  ترکیب کسب و کارشان با تکنولوژی و فناوری نموده‌اند، ولی در حوزه بیمه تنها به ارائه همان خدمات به صورت آنلاین اکتفا کرده اند. کسب و کار مورد نظر من یک شرکت فعال در حوزه بیمه است که خدمات بیمه ‌ی متفاوت و منعطفی را به مشتریان خود ارائه میدهد.
به عنوان مثال، در ایام نوروز خدماتی مانند بیمه بدنه خودرو را به مدت یک ماه یا به ازای کیلومتر مشخصی به مشتریانی که در طول سال از بیمه شخص ثالث استفاده کرده اند ارائه میدهد.
یا بیمه منزل و وسایل مشتری برای مدت محدودی که مشتری در سفر به سر میبرد.
یا فرض کنید شخصی می‌خواهد سفری کوتاه به شرق آسیا داشته باشد. مطمئناً او ترجیح می‌دهد به جای مراجعه به بیمه و پر کردن فرم‌های طولانی، بیمه‌ی خود را تنها با چند کلیک در تلفن همراه خود دریافت کند. همچنین کسی که در مدت کوتاهی سفر می‌کند، بیمه‌ای بسیار ارزان‌تر از یک مسافرت طولانی احتیاج دارد. اپلیکیشن‌های اسمارتفون، گجت‌های پوشیدنی، GPS ها ،پردازش آنلاین بیمه‌ نامه و ابزار‌های پردازش خودکار همگی ابزار های کمک کننده به فعالیت این شرکت خواهند بود.
در واقع شرکت قصد دارد که محصولات متنوع و منعطف تر و قابل انطباق تری با نیاز ها و تقاضای مشتری ارائه بدهد.
2) بگویید که به نظر شما، ارزشی که این کسب و کار ایجاد می‌کند چیست؟ چه ارزشی را که قبلاً نبوده است خلق خواهد کرد؟
ارزش ایجاد شده بطور کلی ارائه محصول در یک سطح بالاتر و بسیار راحت تر از روش های سنتی میباشد. با استفاده از ابزار‌های جدید، شرایط به طوری مساعد میشود تا مشتریان به راحتی بتوانند بیمه خود را کنترل کنند و از مزایای ویژه‌ی آن بهره برند و به نوعی در منابع خود اعم از زمان، هزینه و … صرفه جویی کنند.
3) این کسب و کار را در چه صنعتی طبقه بندی می‌کنید؟
صنعت بیمه
4) بازارهای هدف، بازارهای بالقوه و بازارهای آماده آن را شرح دهید.
بازار بالقوه: بسته به محصولات قابل ارائه میتواند تمامی انسانها و دارایی های ثابت آنها  در سطح کشور باشند.
بازار آماده : افرادی که احساس میکنند نیاز دارند که از دارایی های با ارزش خود و یا سلامت و زندگی خود حفاظت کنند و این نیاز را در کنار سایر نیازهای اساسی مانند غذا،پوشاک و مسکن می‌بینند.
بازار هدف: ساکنین شهر تهران که ملک یا اتومبیل شخصی دارند.
5) بازار این فعالیت را بر اساس معیارهای ارزیابی بازار که در درس‌ها خوانده‌ایم تحلیل کنید یا حدس بزنید.
میزان ضرورت محصول برای بازار: من فکر میکنم که با توجه به شرایط اقتصادی امروز کشور ما ارائه چنین خدماتی ضروری است. اما ممکن است میزان ضرورت آن برای سگمنت های مختلف بازار یکسان نباشد برای مثال: میزان ضرورت در منطقه یک و دو شهر تهران به مراتب بیشتر از مناطق  ۱۹ و ۲۰ میباشد. البته میتوان با ارائه پیشنهادات به صورت محصول مکمل یا با تبلیغات میزان ضرورت را افزایش داد.
منحصر بفرد بودن محصول : در حال حاضر محصول ارائه شده توسط شرکت ما، کاملا منحصر بفرد است. اما فکر میکنم قابلیت کپی کردن سریع توسط سایر شرکت های بیمه را داشته باشد. مگر اینکه ما کمی بزرگتر فکر کنیم و به فکر ایجاد یک پلتفرم باشیم و بتوانیم تمام شرکت های بیمه را با محصولات شان در پلتفرم خود جای بدهیم. در آن صورت ممکن است کپی کردن و هزینه ورود به ارائه این خدمات کمی بیشتر شود یا لا اقل زمان بیشتری ببرد.
هزینه رساندن به دست مشتری: هزینه رساندن به دست مشتری در این کسب و کار به بیمه ی انتخابی مشتری بستگی دارد. در واقع خرید بیمه از شرکت ما جز در موارد خاص (مثلا بیمه ی سرقت که نیاز به بررسی توسط کارشناس دارد) هزینه ای ندارد. مشتری بایستی تنها اپلیکیشن مارا نصب کند و به خرید اقدام نماید. برای جبران خسارات نیز مشتری میتواند با یک درخواست غیر حضوری اقدام به درخواست کارشناس در محل مربوطه بنماید.
هزینه بدست آوردن یک مشتری جدید: بنظر میرسد هزینه جذب مشتری که تاکنون بطور سنتی از شرکت های بیمه اقدام به خرید بیمه نامه مینموده است، پایین تر از خلق مشتری جدید که تا کنون از خدمات بیمه استفاده نمیکرده است ، باشد. برای خلق مشتری ما نیاز به تبلیغات و آموزش داریم ولی برای جذب مشتری کافیست بتوانیم دیتای مشتریانی که از شرکت های دیگر بصورت سنتی بیمه خریداری نموده اند را بدست بیاوریم.
سرمایه گذاری اولیه: معمولا شرکت های بیمه ریسک بالایی دارند و هزینه های اولیه آنها بالا خواهد بود. من فکر میکنم اگر شرکت ما بخواهد به طور مستقل یک شرکت بیمه ای بشود که تمام انواع بیمه را ارائه بدهد، سرمایه گذاری اولیه بالا خواهد بود. اما اگر بتواند بصورت یک شرکت نوپا در کنار یکی از شرکت های بیمه فعال اقدام به فعالیت بنماید یا بصورت یک پلتفرم واسطه ای بین تمام شرکت های بیمه و مشتری باشد، نیاز به سرمایه گذاری هنگفتی نخواهد داشت .احتمالا هزینه راه اندازی سایت و اپلیکیشن مانند سایر کسب و کارهای دیجیتال سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی این شرکت خواهد بود.
اما برای رقبایی که بعد از شرکت ما بخواهند اقدام به ارائه محصولات مشابه کنند، سرمایه اولیه مورد نیاز کاهش خواهد یافت . لااقل میداند که برای بازار چنین کسب و کاری تعریف شده است .
پتانسیل عرضه محصولات وابسته: بنظرم پتانسیل عرضه محصولات وابسته در این صنعت و کسب و کار بالاست. مثلا میتوان وارد حوزه بیمه های درمانی شد و خدمات منعطف تری را به مشتری ارائه داد. یا میتوان یک وسله خاص در منزل مانند طلا یا وسایل برقی را بیمه نمود. یا حتا میتوان در آینده خرید یک محصول مانند اتومبیل را در کنار خدمات بیمه ای ویژه پیشنهاد کرد. یا خرید وسایلی مانند لپتاپ، موبایل با بیمه های ویژه.
مدت زمان زنده ماندن محصول: بنظر میرسد ارائه محصولات بیمه ای به صورتی که مد نظر شرکت ماست، تا مدت زیادی بتواند به همین صورت به فعالیت ادامه بدهد. بسته به رشد تکنولوژی، خلق ابزارهای جدید در صنعت پزشکی،اتومبیل یا حتا سفر میتواند دچار تغییر شود.
6) به نظر شما، اگر ایده شما اجرایی شود، آیا شکل‌هایی از تقلید یا اجرای آن وجود دارد که به جای ارزش آفرینی، فرصت طلبانه باشد و تصویر این کسب و کار را در ذهن مردم تخریب کند؟
بله ممکن است پلتفرهایی در این حوزه فعال شوند و کسب و کار ما را تقلید کنند ، ولی در خدمت رسانی به مردم ضعیف عمل کنند، مثلا در زمینه ارسال کارشناس برای تشخیص خسارت یا ممکن است براورد خسارت هایشان عادلانه نباشد و این باعث شود که مشتری به سمت همان بیمه نامه های سنتی بازگردد. و یا اینکه اطلاعات مشتری را  بدون اجازه در اختیار سایر شرکت های ذی نفع قرار بدهند.
 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟