Menu
نویسنده مطلب : فرهاد فارسی

مطلب مورد بحث:

مدل کوه یخ در تفکر سیستمی | آیا به تفاوت رویداد و روند توجه دارید؟


سعی کنیم در زندگی مشترک از تکرار مشکلات و کمبودها پرهیز کرده و سعی در استفاده از منابع و امکانات موجود داشته باشیم . شاید شریک ما حوصله و صبر و تحمل زیادی داشته باشد ولی تکرار ناملایمات و به اصطلاح غر زدن می تواند صبر شریک ما را لبریز کرده و ما بدون توجه به این روند فرسایشی انتظار داریم شریک ما همانند روز اول صبور باشید و او را متهم به کم حوصلگی و شاید تغییر رفتار نماییم.

در یک شرکت نیز اگر سودآوری شرکت کم شده فقط ناشی از شرایط اقتصادی امروز یا کم کاری پرسنل نیست زیرا ما باید به روند تولید ؛ فروش و توازن مالی و تکنولوژی در سالهای گذشته توجه کنیم . آیا شرکت در یک روند منطقی قرار داشته و تغییرات محیطی ( محیط خارجی سیستم ) مصرف کنندگان کالا یا خدمات ما تغییر نکرده است . وقتی تکنولوژی دوربین دیجیتالی را معرفی کرد رشد یا بقای دوربین های قدیمی و فیلم های عکاسی دچار تغییر و دگرگونی شده و شرکت هایی که زمانی در این صنعت غول بودند (kodak و … ) تقریبا فراموش شدند.

زمانی برای خرید یک خط تلفن ثابت سالها ثبت نام و انتظار وصل سیم تلفن را داشتیم ولی امروز تحویل خط تلفن ثابت کمترین خدمت مخابرات است . هر کسی امروز یک خط تلفن همراه دارد و شکل تماس ها عوض شده است . امروز تعداد فروشگاههایی که دستگاه تلفن ثابت برای فروش عرضه می کنند بسیار کمتر از فروشگاههایی است که گوشی تلفن همراه عرضه می کنند .

امروز برای برقراری ارتباط با متمم نیاز نیست پشت میز و کامپیوتر خود بنشینیم و از گوشی خود استفاده می کنیم.

آیا آموزش فردا می تواند بجای صرف چندین سال زمان جایگذاری یک میکروچیپ در کاسه سر افراد باشد؟