Menu
نویسنده مطلب : هیوا فیروزی فرد

مطلب مورد بحث:

استریوتایپ یا تفکر قالبی: معتقد به آن هستید یا قربانی آن؟


سوال اول:

– مثل همه زنهای دیگه، من هم قربانی استروتایپ جنسیتی هستم، و همیشه در این مورد تمام تلاشم رو کردم تا ثابت کنم بخاطر زن بودنم نباید قضاوت بشم، از امتیازی محروم بشم، شرایط کاری رو از دست بدم، از عضویت توی تیم هایی که کارهای سخت دارن، ممانعت کنند و… با این مدل استریو تایپ از دانشگاه که با جنس مرد توی یه مکان و موقعیت و شرایط قرار گرفتم تا کنون (شرایط کا و اجتماعی) همیشه مواجه بودم. خیلی جاها مقاومتم جواب داده و خیلی جاها فقط بهم جواب دادن خانم انگار اصلا متوجه نیستی که یه خانم نمیتونه این کارو انجام بده.

– ظاهر به اصطلاح غلط انداز: خیلی از دوستان و همکارانم بعد از گذشت یکی دو ماه، این جمله رو بهم گفتن: روز اول که دیدیمت، پیش خودمون گفتیم وای این دختره ازون لوس، مغرور و تیتیشاست. استروتایپ ظاهر متاسفانه توی تصمیمهای سیتم یک بنظر من خیلی دخیل هستش.

سوال دوم: به شخصه بعد از روبرو شدن با خیلی ازین استریوتایپهای ذهنی و متوجه شدن اینکه واقعا این نوع گروه بندب برای جوامع بدوی با تفاوتهای کمتر، قابل درک تر هستش تا جوامع امروزی ما که حتی خواهر و برادرها صرف بزرگ شدن در یک خانواده اصلا به هم شباهتی ندارند؛ خیلی تلاش میکنم دچار این قضاوت اشتباه نشم. ولی بعضی از اینها اینقدر عمیقا توی ذهن ادم ریشه کرده که خیلی سخت میشه رهاشون کرد. میتونم به دو دسته تقسیم کنم جواب این سوال رو:

– استریوتاپهایی که تونستم تا حد زیادی کنترلشون کنم: ملیت، نژاد، جنسیت، ظاهر، حتی رفتار ظاهری (مثل اینکه یه نفر توی اجتماع یه فرد باشخصیت دیده میشه اما توی رابطه نزدیکتر این دید کاملا نقض میشه)، شرایط مالی، شرایط اجتماعی، شرایط کاری، دید عموم مردم به سیاست، مراجعه به یه کارشناس به هر حال مفیده (فارغ از شناخت او، سوابقش، دانشش، میزان موفقیتش و اساسا اینکه واقعا کارشناس هست یا صرف مدرک کارشناس شده) و مانند اینها

– استریوتایپهایی که هنوز باهاشون درگیرم: استعداد باید ذاتی باشه و اکتسابی نیست ولی سه تا نقاش دیدم که با یادگرفتن تکنیک و تمرین و زمان گذاشتن واقعا حرفه ای کار میکنن، در صورتیکه به گفته خودشون بچگی حتی نمیتونستن توی یه کادر رو رنگ کنن و بیرون نزنن. (بنظرم علاقه خیلی جلوتر از استعداد هست)، متولدین ماههای سال، متولدین دهه ۵۰-۶۰-۷۰-۸۰ و … (البته تفاوتهای زیاد فرهنگی و اجتماعی توی این دهه ها وجود داره ولی دلیل نمیشه این تعداد زیاد توی یه گروه قرار بگیرن که دارای خصوصیت های مشترک باشن و اصلا منطقی نیست)
البته همانطور که گفتم توی هیچکدوم از موارد بالا نتونستم این استریوتایپها رو از ذهنم کاملا حذف کنم توی بهترین حالت بعد از برخورد با این شرایط، اولین چیزی که به ذهنم میاد این استریوتایپهاست بعد به خودم گوشزد میکنم که نه این یه خطای ذهنیه و گاهی حتی به زبان هم میارم ولی با کلمه البته، اما و غیره سعی میکنم اصلاحش کنم

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟