Menu
نویسنده مطلب : محمدرضا زمانی

مطلب مورد بحث:

تعریف ایده چیست؟ ایده پردازی در کارآفرینی چگونه است؟


چند سال قبل یکی از دوستانم برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود در یک زمینه صنعتی، از تهران به شهر محل تولد خود مهاجرت کرد. ایده او این بود که می‌تواند با قرض گرفتن پول از خانواده و کمی هم وام، به همراه پس انداز خود، حدود یک میلیارد تومان جور کند و چند دستگاه صنعتی خریده و کارگاه خود را راه‌اندازی کند.
اما حالا که به عقب نگاه می‌کنم، جنبه‌های مختلف این جرقه فکری دیده نشد. مواردی مثل:
– آیا توان رقابت با کارگاه‌های قوی‌تر با دستگاه‌های پیشرفته‌تر، با حجم سرمایه ورودی در حد ۱ میلیارد تومان فراهم می‌شود؟ (پاسخ احتمالا منفی است)
– آیا توان مدیریتی برای اداره کارگاه در دسترس هست؟ یا اگر کسی قبلا در مدیریت تیمی دو سه نفری هم توانا نبوده، می‌تواند کارگاهی با چندین پرسنل و تعداد تعاملات بالا را اداره کند؟ اگر نه، چقدر زمان برای کسب این مهارت لازم است؟ (موردی که در کل دیده نشده و داشتن این مهارت بدیهی فرض شد)
– اگر بخشی از سرمایه قرار است از طریق خانواده تامین شود، نظر خانواده درباره مشارکت در این کار تا چه حد مثبت است؟ آیا توانایی ترغیب و متقاعد کردن آنها وجود دارد یا خود این موضوع به چالشی تبدیل خواهد شد؟ (که شد)
– در کشور ما، برنامه‌ریزی که اساس آن ثابت ماندن قیمت ارز در میان مدت باشد، لااقل در ۱۰ سال قبل، احتمال شکست بالایی داشته است. پس لازم بود دیده شود که آیا برای شروع نیاز همزمان به همه دستگاه‌ها وجود دارد؟ یا می‌توان با نقدینگی فعلی تعدادی از آنها را خرید و کار را در چند فاز اجرایی پیش برد؟ (فرض اشتباه ثبات قیمت ارز گرفته شد)
نتیجه را احتمالا حدس زده‌اید. پروژه به گرانی‌های سال ۹۸ خورده و در کنار سایر چالش‌ها، اجرای آن از نظر مالی عملا ناممکن شد.
کسب‌وکاری که در ذهن دوستم بود، قبل از شروع، متوقف شد.
اما نکته مهم درس این بود که جرقه ذهنی او، در صورت بررسی دقیق‌تر، شاید هرگز به یک ایده واقعی کسب‌وکار نمی‌رسید و باعث از دست رفتن عمر و امید و انگیزه نمی‌شد.