Menu
نویسنده مطلب : حسین قربانی

مطلب مورد بحث:

آیا ادعای اهل فکر بودن در عین ناتوانی در بیان اندیشه‌ها قابل پذیرش است؟


به نظرم همین کلمات هستند که دنیای ذهنی ما را شکل می‌دهند و هر چقدر که تعداد این واژگان کم باشد، دنیای ما هم کوچکتر و محدودتر خواهد بود.

البته که چشم می‌بیند و شاید ذهن هم تا حدودی هم بتواند تصویر را به خاطر بسپارد ولی آنچه اهمیت دارد این است که بعدها ذهن بتواند آن تصاویر را به همراه جزئیات برای خود معنا کند.

من شاید تصویری از چهره یک پیرمرد را ببینم و آن را تا حدودی به خاطر بسپارم ولی اگر صفاتی برای توصیف آن چهره نداشته باشم و نتوانم از طریق آن اسمها و صفت‌ها توصیف کاملی از جزئیات آن چهره برای خودم ارائه دهم، طبیعتا، فهم من از آن چهره هم ناقص و سطحی خواهد بود.

در دوران مدرسه راهنمایی، یک همکلاسی داشتیم که تخصصش به خاطر سپردن متن کتاب در شب امتحان بود. رامین آنقدر جملات کتاب را بدون توجه به معنای آنها برای خودش تکرار می‌کرد که وقتی سؤالی از او پرسیده می‌شد، عین متن کتاب را از حفظ می‌خواند.

معمولا هم نمره خوبی در درسها می‌گرفت ولی در انتهای سال تحصیلی هیچ چیزی یاد نمی‌گرفت و مطلبی برای ارائه نداشت.

به نظرم نگاه کردن و دیدن صحنه‌ها بدون اینکه واژگان کافی برای توضیح آن برای خودمان داشته باشیم، باعث خواهد شد که ما به صورت واضح و شفاف آن صحنه و منظره را درک نکنیم.

برای همین هم هست که نویسندگان متبحر نگاه‌هایی عمیق دارند و بسیاری از جزئیاتی را که انسان‌های معمولی قادر به دیدن آنها نیستند و یا توجهی به آنها نمی‌کنند، به شکلی زیبا با کنار هم قرار دادن واژه‌ها توصیف می‌کنند و مخاطبانشان را شیفته نوشته‌های خودشان می‌کنند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟