Menu
نویسنده مطلب : اسماعیل برهانی فرد

مطلب مورد بحث:

معیارهای تحلیل بازار و ارزیابی بازار (بخش دوم)


محصول مورد نظر: تولید پروتئین های خوراکی که برای سلامت انسان و دام مفید هستند

سرعت عرضه محصول به بازار 

سرعت عرضه یک محصول به بازار بستگی به نوع محصول دارد.در مورد محصول مورد نظر من، به علت اینکه ورود به بازار تولید پروتئین های زیست سازگار و توسعه پایدار آن، نیاز به پشتوانه چندساله علمی و به روز بودن در زمینه های علمی تخصصی و مرتبط با محصول دارد، زمان سرعت عرضه به بازار بالا است. که این قضیه مورد تمایل “بازار” نیز می باشد، آن هم به این علت که شناساندن محصول جدید و بازاریابی آن نیاز به زمان دارد. 

سرمایه گذاری اولیه 
تولید پروتئین های زیست سازگار در مقیاس صنعتی نیازمند راکتور ها، تخلیص کننده های بزرگ و تجهیزات آزمایشگاهی ایسپتیک و بسیار گران قیمتی  می باشد در نتیجه هزینه سرمایه گذاری اولیه بسیار بالا خواهد بود. 

پتانسیل عرضه محصول وابسته
 تولید این نوع محصولات پتانسیل بسیار بالایی برای عرضه محصولات وابسته ایجاد می کند. چون به طور معمول مشتریانی که حاضر به هزینه کردن برای مصرف پروتئین برای سلامت خود می باشند، تمایل دارند از دیگر محصولاتی که مربوط به سلامت آنها می شود نیز مطلع شوند. 

مدت زمان زنده ماندن محصول 
به علت اینکه  انسان برای زنده ماندن نیاز به ۲۰ نوع آمینو اسیدی دارد که قادر به تولید ۹ تای آنها نیست و باید از خارج از بدن تهیه شوند، به صورت تئوری تمامی انسان های جهان تا اطلاع ثانوی نیازمند پروتئین خواهند بود. اما انسان ها با الهام از جهان هستی همیشه به دنبال صرف انرژی و هزینه حداقلی برای بدست آوردن نیازمندیهای خود هستند، تولید پروتئین ها به صورت بیولوژیک فقط زمانی می تواند سوددهی پایداری داشته باشد که هزینه کسب آن در مقایسه با بقیه منابع پروتئینی مقرون به صرفه تر باشد. 

منحصر به فرد بودن محصول 

بیش از یک دهه است که تولید پروتئین  های خوراکی به صورت بیولوژیکی در مقیاس صنعتی در بعضی از کشور های جهان رواج یافته است، اما به دلیل محدودیت های علمی، تکنولوژی و مقرون به صرفه نبودن آن در مقایسه با منابع دیگر از جمله واردات، بسیاری از کشور ها از جمله ایران روی تولید این نوع پروتئین ها در این مقیاس سرمایه گذاری نکرده اند. در نتیجه می توان گفت که در کشور ما تولید این نوع پروتئین ها به دلایل ذکر شده،  بسیار منحصر به فرد است. اما با ورود به این عرصه، شرایط برای ورود افراد واجدالشرایط  دیگر نیز فراهم می گردد و ممکن است کسب و کار بدون رقیب در سال های اول، دارای چندین رقیب قدرتمند در سال های بعد باشد و انحصار خود را از دست بدهد. 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟