Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

مزیت پیشتاز بودن | آیا مزیت پیشگامی واقعیت دارد؟


با خوندن این درس، مثالهایی در این زمینه در ذهنم تداعی شد. از جمله:

۱) Etsy (به عنوان پیشتاز) و Amazon Handmade (به عنوان پیرو)

همونطور که میدونیم اتسی، یک پلتفرم برای عرضه و فروش محصولات و هنرهای دستی، و همچنین کالاهای وینتج (+) توسط فروشندگانی در سراسر جهان هست، که در سال ۲۰۰۵ کارش رو شروع کرد.

حالا Amazon Handmade که بخشی از شرکت آمازون هست، ده سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد و دقیقاً تمرکزش روی همین حوزه عرضه و فروش محصولات و هنرهای دستی، و کالاهای وینتج توسط فروشندگانی در سراسر جهان هست.به نظر میرسه که Amazon Handmade داره به رقیبی جدی برای اتسی تبدیل میشه.
و حتی گفته میشه (+) که به دلایلی مانند قرار داشتن آمازون در معرض ترافیک بسیار بالاتر از اتسی (با جذب ۳۰۰ میلیون مشتری تاکنون) و در اختیار داشتن دیتای فراوان و باارزش (که میتونه قدرت تحلیل بازار رو نسبت به اتسی برای او بسیار بالاتر ببره) و همچنین ارائه خدمات منحصربه فردی مانند Fulfillment by Amazon (FBA) که میگه: “اجازه دهید آمازون سفارشات شما را انتخاب، بسته بندی و ارسال کند.” احتمال داره که بتونه از روی اتسی که در این حوزه پیشرو هست و برای سالها حرف اول رو در این حوزه در دنیا می زده) بپره. (البته باید دید که در سالهای آینده چه اتفاقی میفته)

۲) مثال دیگری هم از کتاب ساختن برای ماندن به یاد آوردم:
اینکه فروشگاه‌های والمارت روستایی – همونطور که در این کتاب (صفحه:۷۳) میخونیم – تونستند از فروشگاههای ایمس (Ames) که در بازار خرده فروشی امتیازی چهارساله داشتند پیشی بگیرند.

پی نوشت:در کنار نکات مفید این درس، یاد نکته‌ای در کتاب «برند ماندگار» (نوشته ی جرمی میلر) افتادم. جرمی میلر میگه:

دنیا تغییر کرده، و پیشرفت فناوری، ارتباطات راه دور و جهانی سازی، همگی دست به دست یکدیگر داده‌اند تا نحوه رقابت شرکت‌ها و خرید مشتریان را دوباره شکل دهند.

او به نکته‌ی جالبی اشاره میکنه. اینکه :ما انسانها در کمتر از یک دهه (منطورش از ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ هست) از پیاده روی به پرواز روی آورده‌ایم. که پیامدهای این اتفاق در چگونگی ارتقای کسب و کار بسیار تاثیرگذار هست.
و اینکه این تغییرات فناوری، امروزه پیچیدگی‌های کسب و کارها رو افزایش دادند.

خوب فکر میکنم، اگر پیروها بتونن بهتر و زودتر و هوشمندانه‌تر از پیشروها، این تغییرات رو درک کنند و به درستی ازش استفاده کنند، میتونن از روی شرکت‌های پیشرو عبور کنند و بپرند.