Menu
نویسنده مطلب : متین

مطلب مورد بحث:

تعریف صنعت چیست؟ تفاوت بازار و صنعت در کجاست؟


همانگونه که در درس بازارها مطرح کردم، بازارهای مورد نظر من niche market یا بازارهای گوشه هستند. برای تمرین این درس نیز به بررسی صنعت مرتبط با تولید عطرهای خاص ( تولید اندک و قیمتهای نسبتا بالا) می‌پردازم.

۱- تعریف مرزهای صنعت بر اساس نیاز ارضا شده : چنین محصولاتی به خریداران آنها احساس خاص بودن و متمایز بودن نسبت به عامه مردم را می‌دهد. بنابراین این دسته از محصولات در پی ارضای نیاز منحصر به فرد بودن در افراد هستند. با چنین تعریفی، سازندگان بسیاری از محصولات لوکس مانند ساعت، خودکار، پوشاک یا عینک در زمره رقبا قرار می‌گیرند.

۲- تعریف مرزهای صنعت بر اساس تکنولوژی مورد استفاده: دخالت دست در فرآیند تولید اینگونه از عطرها بیشتر از سایر برندهاست و نحوه تولید آنها فاصله زیادی با تولید کاملا مکانیزه دارد(اصطلاحا دست ساز هستند). بنابراین با استفاده از این تعریف ، سازندگان عطرهایی با این فرآیند تولید رقبای ما هستند.

۳- تعریف مرزهای صنعت بر اساس نوع محصول: بر اساس این تعریف، سازندگان عطرهای با بوی مشابه یا عطرهایی که از نظر بو با عطرهای تولیدی ما در یک دسته قرار می‌گیرند(خنک، گرم، تلخ، شیرین و…) رقبای ما محسوب می‌شوند.

با توجه به تعاریف بالا، به نظر من بهتر است که مرزهای صنعت را بر اساس تکنوژی مورد استفاده تعریف کنیم. زیرا تعریف صنعت بر اساس نیاز ارضا شده چندان قابل قبول به نظر نمی‌رسد. به عنوان مثال اکثر افراد منابع جداگانه‌ای برای خرید عطر و لباس اختصاص می‌دهند و بنابراین رقابت بین عطر و لباس چندان منطقی به نظر نمی‌رسد(زیرا یک منبع مشترک ندارند). در مورد تعریف صنعت براساس محصول نیز اصولا مشتریهای ما ارزش ویژه‌ای برای برندهای خاص قایلند و بنابراین قصد خرید عطرهای عادی را ندارند( به ویژه اینکه به دلیل قیمت تمام شده بسیار کمتر عطرهای عادی توان رقابت با آنها وجود ندارد).

در صورت مشخص کردن مرزهای صنعت، رقبایمان نیز مشخص می‌شوند و روشن می‌شود که تقویت چه ویژگیهایی باعث تمایز ما از رقبا خواهد شد. در مثال مذکور با توجه به تعریف صنعت بر اساس تکنولوژی مورد استفاده، تقویت ویژگیهایی مانند کیفیت محصول و منحصر به فرد بودن برند، موجب تمایز ما از رقبا خواهد شد.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟