Menu
نویسنده مطلب : نیما ظهیریان

مطلب مورد بحث:

آیا فرزند شما با سرمایه های خانوادگی خود آشنا هست؟ - درس 5


سرمایه فرهنگی:
من تقریبا هر روز در این مورد و به خصوص ارزشهای فرهنگی خانواده ام با فرزندانم صحبت می کنم و از خاطرات خودم در کودکی و خاطرات پدربزرگم به آنها می گویم . نکته جالبی که برایم اتفاق افتاد و فکر می کنم بی ارتباط با این گفتار نباشد مربوط به سال گذشته بود که در جلسه دیدار با معلم پیش دبستانی پسرم کاوه ، ایشان به من این موضوع را شرح دادند که در تمامی موضوعاتی که در کلاس برای مهارتهای اجتماعی کودکان بحث می شود ، کاوه اجازه گرفته و یک خاطره از من را که به او تعریف کرده ام را برای بچه های کلاس بازگو می کند . در مورد اثر بخشی این سرمایه هم بسیار دیده ام که او حتی در مواردی بیشتر از من به این داشته ها افتخار می کند و حتی در بازیهایش به آن استناد می نماید .
یک نمود این سرمایه را نیز در دخترم به وضوح مشاهده کردم و آن این بود که در سال گذشته و در هفته پژوهش وبه عنوان کار کلاسی ، داستانی کوتاه تحت عنوان ((کلاغ پژوهشگر)) نوشته بود که من بسیار خوشحال شدم و وقتی انگیزه او را مورد پرسش قرار دادم ، متوجه شدم که ذکر خاطراتم از کودکی خود و گذشته خانواده ام در این خصوص موثر بوده است و جالبتر آنکه دخترم این داستان را تبدیل به نمایشنامه کرده و با دوستانش آن را در مدرسه اجرا نمودند .

سرمایه فکری :
دراین خصوص تاکیدم همیشه برای فراگرفتن مهارت است . مثلا از نجاری قطعات چوب را به همراه چسب چوب می گیرم تا با فراغ خاطر در اتاقشان با آن به ساخت قطعه مشغول شوند و اگر خوب باشد از آنها می خواهم که بر روی آن قیمت گذاشته و من آنرا از ایشان خریداری می کنم . به طور مثال سال گذشته کاوه ( پسرم) متوجه شده بود که معلمشان وقتی موبایلش را روی میزش قرار می دهد احتمال افتادن آن بر روی زمین می رود و در خانه برای او قوطی ساخته و با آبرنگ آن را رنگ آمیزی کرده و برای معلمش هدیه برده بود. دخترم هم دستگاه کوچکی دارد که با آن برای خودش و دوستانش گردنبند و نظیر آن می بافد.
سرمایه اجتماعی :
یکی از اصلی ترین فعالیتها در این خصوص به نظر من آشنا کردن کودکان با مفهوم سازمانهای خیریه و خرید از آنها می باشد تا بدانند که با این کارمان و خریدمان تاثیر مثبتی در زندگی افراد نیازمند می گذاریم . از دیگر وجوهی که می تواند با این فرآیند مرتبط باشد ،این است که من و همسرم به شکل نمادین سعی نموده ایم که تفکیک زباله در مبدا را به کودکانمان آموزش دهیم که در اتاقشان زباله کاغذی را از غیر آن تفکیک نموده و در دو سطل مجزا دور بریزند .
هر زمان هم که به افراد نیازمندی کمک می کنیم در حضور آنها نسبت به تهیه اقلام با همسرم گفتگو کرده و پس از بسته بندی به اتفاق آنها به محلات محروم می رویم تا از نزدیک با نحوه کمک و همچنین وجوه تلخ محرومیت آشنا شوند و هم قدر زندگی خودشان را بدانند و سپاسگزار خدای بزرگ باشند و هم بیاموزند که ما در قبال اجتماع خود مسئول هستیم .
سرمایه مالی :
فعالیتی که در این حوزه و با همکاری و همفکر ی همسرم برای آموزش مالی فرزندانمان انجام داده ایم  این است که مفهوم پس انداز برای خرید کالا را به ایشان آموزش داده ایم . خرید اسباب بازیهای خاص را منوط به پس انداز پول کافی از سوی ایشان کرده و
در مورد دخترم معمولا از پس اندازش در پایان سال برای خرید طلا در قالب انگشتر دخترانه و نظیر آن استفاده می کنیم تا ارزش پول و تبدیل آن به سرمایه ارزشمندتر را فرا بگیرد . در خرید از فروشگاه هم سعی بر مشارکت آنها در مورد خرید نیازمندیهایشان با در نظر گرفتن قیمت کالا و کارایی آن برایشان می نماییم .
کار دیگری که نموده ام برای هر کدامشان در بانک با حضور خودشان حساب افتتاح نموده و عابر کارت اخذ نموده ام و سر هرماه ماهانه ای را به آن واریز می کنم و از داشتن آن و اینکه رمز آن را باید بدانند و به کسی نگویند هم بسیار احساس خوبی به آنها دست می دهد . گاهی وقتها هم از پس انداز نقدی آنها قرض می گیرم و در زمان مشخصی آن را پس میدهم . و دست آخر اینکه همیشه به ایشان تاکید می کنم که در کیف مدرسه اشان پول به همراه خود داشته باشند .