Menu
نویسنده مطلب : حسین کاظمی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس مدل ذهنی


من برای این پروژه وارن بافت رو انتخاب کردم تا با توجه به مطالبی که درباره او در کتاب های مختلف خوندم و مصاحبه هایی که ازش دیدم و در کل اطلاعاتی که ازش دارم به تحلیل مدل ذهنی او و شریکش چارلی مانگر بپردازم .

 

دلیل انتخاب وارن بافت رو میتونم این طور توضیح بدم که تا مدت ها من در بررسی کسب و کار ها به افراد موفق در اون زمینه نگاه میکردم و سعی در تقلید مدل ذهنی اونها در سطح رفتار رو داشتم بنابراین مدل ذهنی که من ازش استفاده میکردم مدل ذهنی مفیدی نبوده و حتی با این وجود که در بحث مدل ها درستی کم تر مطرحه ولی مدل مورد استفاده من حتی مدل درستی هم نبوده ، تا زمانی که نقل قولی از وارن بافت رو در کتاب هنر شفاف اندیشیدن رولف دوبلی درباره عدم سرمایه گذاری او در شرکت های بیوتکنولوژی خوندم که توضیح داده بود : چه تعداد از این شرکت ها سودی معادل صد ها میلیون دلار دارند؟ این احتمال عملا غیرممکن است.

 

پی بردن به این نکته که وارن بافت به مفهوم نرخ پایه توجه داره و طبق گفته خودش علاقه زیادی به خوندن داستان شکست کسب و کار ها داره باعث شد ک او رو به عنوان  آموزگار خودم در نظر بگیرم .

 

بنابراین میشه گفت:

 

– نادیده نگرفتن حقایق آماری و فریب نخوردن با جزئیات یک قسمت از مدل ذهنی وارن بافت هست .

 

قسمت دیگری از مدل ذهنی او رو میتونم با توجه به استراتژی تعریف کنم .یکی از تعاریفی که شاید در متمم درباره استراتژی خوندم و جایی هم نقل قولی از استیو جابز در این باره شنیدم اینه که شاید استراتژی کارهایی هست که ما تصمیم به انجام ندادن اونها میگیریم.

 

در این باره میشه مدل ذهنی بافت رو هم در صحبت های خودش و شریکش چارلی مانگر فهمید

 

بافت در مصاحبه ای جمله ای از توماس واتسون نقل میکنه که فکر میکنم شکل دهنده این مدل ذهنیش بوده که : من نابغه نیستم ولی از مشکلاتم باهوش ترم ، اونقدر باهوش که ازشون دوری کنم .

برای من بررسی موفقیت ها  و نتایجی که بافت به دست آورده نشون میده موارد مطرح شده از جانب او علاوه بر این که نشون دهنده نظریه مورد حمایت او هستند ، مورد استفاده او هم قرار میگیرن و بافت فاصله بین دانستن و عمل کردن رو تونسته کم کنه در حالی که یکی از مهم ترین کارها و مدل ذهنی که من برای رسیدن بهش تلاش میکنم هنوز از بین بردن فاصله بین دانستن و عمل کردن هست .

و مانگر رویکردشون رو درباره سرمایه گذاری در کتاب هنر شفاف اندیشیدن این طور خلاصه میکنه : ما چه چیزی داریم؟ انضباطی برای جلوگیری از آن که وقتی نمیتونیم بیکار بایستیم، مرتکب هر غلطی نشویم.

 

علاوه براین با توجه به درس روباه یا جوجه تیغی که به دو نوع مدل ذهنی پرداخت با توجه به این جمله مانگر : باید به آنچه من دایره توانایی مینامم پایبند باشی ، باید بدانی چه چیزهایی را میفهمی و چه چیزهایی رو نمیفهمی ، مهم نیست این دایره چقدر بزرگ باشد مهم این است که بدانی محیطش کجاست.

 

و علاوه بر این با توجه به توصیه بافت که تمام اولویت هاتون رو لیست کنید سه تای اول رو نگه دارید و بقیه رو دور بریزید این برداشت رو دارم که او در ابتدا با روش جوجه تیغی محیط دایره توانایی ها و اولویت هاش رو انتخاب کرده و بعد باز هم با توجه با توصیش درباره یادگیری مداوم  و وسواسش در جمع آوری اطلاعات میشه فهمید در اون دایره توانایی ها مثل روباه عمل میکنه .

 

پس یادگیری مداوم هم یکی از قسمت های مدل ذهنی بافت هست و با توجه به تعریف یادگیری از نگاه آرگریس که یادگیری رو استفاده از آموخته ها برای حل مسائل جدید تعریف میکنه حداقل با نتایجی که بافت به دست آورده میشه گفت این مفهوم یادگیری در مورد او صدق میکنه. .

یکی از نکاتی که جلب توجه میکنه فراگیر بودن و قابل تکرار بودن مدل ذهنی بافت هست و اینکه میشه در موارد مختلف از اونها استفاده کرد و علاوه بر این در فرهنگ های مختلف هم قابل استفادس و این میتونه نشون دهنده مفید بودن این مدل ذهنی باشه.

در کتاب ۲۴ استراتژی وارن بافت در فصل دوم یکی از توصیه های بافت اینه که شخصا برای سرمایه گذاری هاتون تصمیم بگیرید و اطلاعات اولیه درباره سرمایه گذاری رو یاد بگیرید.

 

من میخوام این جمله بافت رو به توصیه نسیم طالب که میگه باید پای خودت گیر باشد ربط بدم شاید به خاطر شنیدن این داستان در یکی از فایل های صوتی متمم درباره بافت که ۱۰۰ دلار روی پولی که از تعدادی پزشک برای سرمایه گذاری گرفته بود گذاشت تا پای خودش هم گیر باشه

 

پس یکی از مدل های ذهنی بافت میتونه این باشه که باید پای خودت هم گیر باشد

در آخر هم میشه نحوه به وجود اومدن این مدل  ذهنی رو در بافت با توجه به شرایط محیطی بررسی کرد و وزن اطلاعات و تجربه های زندگی در به وجود اومدن این مدل ذهنی،  همون طور که بافت در مصاحبه هایی از بعضی از دوستان و استادانش یاد میکنه و از اونها با احترام صحبت میکنه  بنابراین نتیجه میگیرم نقش محیط و اطلاعات و افراد تصمیم ساز زندگیمون در به وجود اومدن مدل های ذهنی مفید غیر قابل انکاره.