Menu
نویسنده مطلب : محمد وفایی

مطلب مورد بحث:

اثر مار کبرا - کاربرد تفکر سیستمی در سیاست گذاری


موضوعی که به ذهنم می‌رسد مسئله کاملا شخصی اما بسیار از نظر خودم مربوط به این درس می باشد.

همان‌طور که احتمالا شما هم دیده‌اید بسیاری از اساتید موفقیت و رشد شخصی بر سحر‌خیزی و بیدارشدن زودتر از خواب برای انجام بیشتر فعالیت‌ها و رسیدن سریع‌تر به موفقیت تاکید دارند.

تا جایی که بعضی از آنها پیشنهاد می‌کنند ۲ تا ۳ ساعت زودتر از زمانی که اکنون بیدار می‌شوید از خواب بیدار شوید و برای این کار هم راهکارهایی ارائه می‌دهند مثل کوک کردن ساعت و گذاشتن آن در فاصله ای بسیار دورتر از خودتان و شستن دست و صورت‌تان بلافاصله بعد از بیدار شدن برای این‌که خواب از سر شما کاملاً بپرد.

اما بر اساس صحبت‌هایی که با تعدادی از افراد که برای مشاوره رشد شخصی به من مراجعه کردند به دست آورده ام ‌اتفاقی که در عمل برای بسیاری می‌افتد این است که نه تنها آنها فعالیت بیشتری برای رشد شخصی و موفقیت خود نخواهند داشت بلکه برعکس فعالیت آنها کمتر می‌شود.

این اتفاق به این شکل می افتد:

فردی که عادت دارد ساعت ۸ یا ۸ و نیم صبح از خواب بیدار شود حالا ساعت ۶ صبح ساعت را کوک کرده و از خواب بیدار می‌شود و دست و صورت خود را می‌شوید.

وی دو ساعت زودتر بیدار شده است اما با توجه به اینکه هنوز احتمالاً خواب آلوده است و تمرکز و انرژی لازم برای فعالیت را ندارد، طی آن چند ساعت ابتدای روز فعالیت‌های او چندان موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

ضمن اینکه این بیدار شدن زودتر از خواب باعث می شود در ساعت های بعدی روز احساس خواب آلودگی داشته باشد و حتی ساعت ۱۰ تا ۱۲ که معمولا در روزهای قبل بیشترین بازدهی را داشت اکنون تبدیل به ساعت‌های خواب آلودگی شود و بازدهی چندانی برای او نداشته باشد.

و البته احتمالا بعد از ظهر او نیاز به کمی چرت زدن پیدا می‌کند و عملاً ساعتی را که زودتر بیدار شده بود بعد از ظهر با خوابیدن مجدد از دست خواهد داد. این در حالی است که ساعت های میانی روز را هم به دلیل خواب آلودگی از دست داده است.

البته اگر بخواهیم کاملا به صورت سیستمی نگاه کنیم شاید پس از مدت یک یا دو ماه وی به این ساعت بیدار شدن از خواب عادت بکند و بتواند موفقیت و فعالیت بیشتری داشته باشد.

بنابراین در افق زمانی کوتاه مدت این کار کاملا برعکس نتیجه خواهد داد و می‌توان از آن به عنوان اثر مار کبرا یاد کرد اما در طولانی مدت میتواند یک راه حل مناسب برای این فرد باشد.