Menu
نویسنده مطلب : مهرداد رجب دوست

مطلب مورد بحث:

دلالی چیست؟ واسطه گری چه تفاوتی با دلالی دارد؟


۱- سازمانی را در  نظر بگیرید که در حوزه پیاده سازی نرم افزار ERP فعالیت دارد:

مدیر سازمان تصمیم می گیرد از منابع مالی حاصل شده در پیاده سازی پروژه های خود بخشی را در یک استارت آپ که در حوزه فروش تجهیزات IT فعالیت دارد سرمایه گذاری کند.  بنظر در چنین شرایطی اگر این فعالیت در حوزه فعالیت های شرکت باشد و سود و درآمد آن در بلند مدت نیز برآورد شده باشد، می تواند بعنوان یک تصمیم که پایداری شرکت را دارا مد نظر قرار گیرد.

مدیر سازمان تصمیم می گیرد در یک پروژه مشترک با یک از شرکتهای رقیب همکاری داشته باشد. این تصمیم فارغ از بحث رقابت می تواند با توجه به اینکه در راستای توسعه فعالیتهای سازمان است یک تصمیم مناسب بوده که موجب پایداری شرکت میباشد.

مدیر سازمان تصمیم می گرید از منابع حاصل شده در سایر پروژه ها خود بخش عمده ای را در یکی از موسسات مالی سرمایه گذاری ثابت نماید و عواید حاصل از آن را صرف پرداخت حقوق کارکنان خود نماید. تصمیماتی که تعاملات سازمان را به ایستایی و عدم خلاقیت و رشد باشد موجب ثبات سازمان می گردند.

۲- اصولا تصمیماتی که برای ثبات سازمان باشند در تناقض با پایداری سازمان هستند ولی شاید بتوان مثال زیر را در این محدوده تصور نمود. اگر سازمانی برای رفاه حال کارکنان خود رستورانی را ایجاد نموده است بدلیل مسائل و مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه و استخدام تصمیم به حذف رستوران بگیرد. عدم اجرای تصمیم حذف رستوران به نوعی میتواند از جنس ثبات و پایداری باشد.

۳- شرکت پروفرما فروش می تواند با شرایطی به یک واسطه تبدیل شود:

– کمک به تامین مالی در شرایط فروش خاص

– کمک به بازرسی فنی کالای خریداری شده

– تسهیل شرایط حمل و نقل و سایر …

۴- برای مثال در حوزه ERP فردی را در نظر بگیرید که مبادرت به فروش لیسنس نرم افزار می نماید و در این بین هیچ فعالیت دیگری را به مشتریان خود جز ارائه و فروش لیسنس و دریافت کمیسیون نمی کند. در این شرایط میتوان در نظر داشت که اگر این فرد به خریداران نرم افزار آموزش های اولیه و لازم را ارائه نماید می تواند به نوعی نقش واسطه گری را به جای دلال ایفا نماید.